Det är Jackpot på V64 som denna fredag körs på Umåker och Gävletravet. Jag spelar med en spik och det är i V64-4 där 12 Staro Mack Crowe står för klassen i gänget.
V64-Förslag Umåker/Gävle 28/3
V64-1 2140m Auto
12 Arpi Broline hade ett tävlingsuppehåll på ett halvår under andra halvan av förra året och har efter det kommit igång klart bra och har på årets fem starter tagit en seger och en tredjeplats som bäst. Senaste starten gjorde han just på Umåker för 2.5 vecka sedan då han från 20 meters tillägg kom fram i tredje par utvändigt från början där han sedan kunde sitta fram tills 600 meter före mål då han gick på i tredjespår och via en rejäl avslutning så blev det en tredjeplats och det var ett fint formintryck. Till den här starten så tycker jag att han går ner något i klass sett till motståndet, men han har fått ett dåligt utgångsläge här så det gäller att det också klaffar lite under loppets gång för sjuåringen och om det gör det här för Arpi Broline så kommer att han att göra ett nytt fint lopp här och ska då ses med en bra chans att runda till seger.
9 Donna As är en trevlig dam som oftast gör sitt i loppen och hade ett bra fjolår då hon på på sjutton starter slutade bland de tre främsta nio gånger varav tre slutade med seger. Det här året så har hon hunnit med att göra fyra starter vilket gett en tredjeplats som bäst och den kom i hennes senaste start som var för 2.5 vecka sedan som var just på Umåker då hon fick ett fint lopp i rygg på ledaren där hon sedan blev kvar hela loppet och hon satt fast med gott om krafter kvar. Nu hoppas man på lite mer tur den här gången och om det bara löser sig någorlunda för sexåringen från bakspåret här så bör det bli en rätt så fin resa och med en normalt sett vass avslutning så ska Donna As ses med chans att dyka upp långt fram här.
Min Vinnare: 12 Arpi Broline
Spets efter 500m: 4 Steady Roger
Skrällen: 4 Steady Roger
Rankingen: A: 12,9 B: 4,8,1,2,5,3,10,6,7
V64-2 2140m Auto
7 Zigzag Zagazoo är en i grunden fin tävlingshäst som fått två lopp i kroppen i år vilket gett en andraplats som bäst. Just andraplatsen kom i samband med hans årsdebut i slutet av februari då han efter en lite halvtung resa höll farten klart bra till slut vilket han även gjorde senast då han hamnade en bit bak i kön från början innan han gick med ute i tredjespår 700 meter före mål och inkom sedan som fyra i mål. Känslan är att han med dessa två loppen i kroppe ska vara ytterligare förbättrad nu och till den här starten så blir det även barfota runt om vilket är optimalt och samtidigt är det tal om att det kan bli en amerikansk sulky på med för första gången vilket också hade varit spännande att se vilken effekt det ger. Utgångsläget här är en bit ut bakom startbilen, men han kan röra på sig från start om kusken och tränaren Daniel Wäjersten så önskar och med en fin resa i den främre träffen här för Zigzag Zagazoo så tycker jag att han är den som ska ses med bäst segerchans här.
4 Neon Bank är en riktigt fin häst när han väl får det att fungera fullt ut och har på årets två starter tagit en seger som bäst. Han har nu fått en tävlingspaus på två månader och har skött sin träning på ett väldigt bra sätt enligt stallet som anser att han är väl förberedd inför den här starten. Nu blir det även barfota runt om i kombination med en amerikansk sulky vilket inte har fungerat så bra tidigare, men man tror att det ska fungera klart bättre nu vilket givetvis är intressant. Från ett fint utgångsläge dessutom så kommer det att laddas från start här och med siktet inställt på ledningen från kusken och tränaren Jörgen Westholm dit jag tror att man kommer så leder Neon Bank det här loppet länge.
Min Vinnare: 7 Zigzag Zagazoo
Spets efter 500m: 4 Neon Bank
Skrällen: 12 Mondriaan Boko
Rankingen: A: 7,4 B: 2,9,12,8,10,1,6,3,11,5
V64-3 1640m Auto
4 Dalens Elvis är en fin tävlingshäst som utvecklades fint under fjolåret då det på fjorton starter blev en pallplacering i hälften av dessa varav tre slutade med seger. Han har i år gjort två starter där en har slutat med seger vilken kom direkt på nyårsdagen och efter det så fick han en tävlingspaus på 2.5 månad för att sedan vara tillbaka igen på tävlingsbanan för 1.5 vecka sedan då det blev en sjätteplats i ett tufft lopp på förhand. Med det loppet i kroppen så bör däremot formen vara rejält förbättrad och nu maxar man också då det blir barfota runt om och en amerikansk sulky här samtidigt som femåringen har lottats till ett fint startspår som bör ge honom en fin resa i den främre träffen och om Dalens Elvis kommer upp i sin normala nivå här så ska chansen till att han växlar ner det här motståndet till slut vara mycket bra.
11 Kiwi Sisu har inlett det här året klart bra med två segrar på fem starter och kan mycket i sina ljusa stunder. Han kommer däremot från en sämre insats i sin senaste start som var för en månad sedan och han har nu fått ladda om inför den här starten som på förhand ser passande ut motståndsmässigt, men han har också lottats till ett tufft utgångsläge. Det gäller helt enkelt att det klaffar en aning här för femåringen över den korta distansen, för det låter rätt så positivt från stallet som tror på en fin insats här och med rätt resa så är han också väldigt snabb till slut och sett till sitt grundkunnande så ska Kiwi Sisu räknas tidigt här.
Min Vinnare: 4 Dalens Elvis
Spets efter 500m: 7 Francis Coccola
Skrällen: 2 Burn Notice
Rankingen: A: 4,11 B: 7,2,9,1,3,10,8 C: 5,6,12
V64-4 2140m Auto
12 Staro Mack Crowe tillhör eliten bland svenska travhästar och hade rätt så stora krav på sig inför fjolårets säsong som var hans första som äldre. Han inledde året hos sin tidigare tränare Katja Melkko med lite blandade insatser innan han under sommaren flyttades och bytte regi till sin nuvarande tränare Mattias Djuse där han verkligen fick det att lyfta då han på sju starter för denne inte hamnade utanför prispallen någon gång varav två slutade med seger. Nu har han fått ytterligare en vinterträning i kroppen som stallet har varit väldigt nöjda med och han har även fått gå två stycken banjobb och kommer rätt så väl förberedd till den här årsdebuten. Visserligen så har han fått ett dåligt startspår, men han möter samtidigt ett motstånd som är klart mycket enklare än det som han är van vid att möta och med en normal insats här från Staro Mack Crowe så ska detta vara en toppchans. Jag spikar!
8 Jaguar Dream är en hedersherre som nu kommit upp i en ålder av tio år och som sedan en tid tillbaka återfinns hos sin nya tränare Daniel Redèn som han på två starter för i år tagit en andraplats som bäst. Just andraplatsen kom i hans senaste start som var på Bollnästravet för två veckor sedan då han som hårt betrodd hamnade en bit bak i kön och kördes snällt innan han avslutade väldigt rappt till en andraplats och det var ett rätt så fint formbesked. Startspåret här är inte särskilt roligt, så det gäller främst för kusken Claes Sjöström att finna en så bra position som möjligt här då han trivs allra bäst med ett rygglopp är känslan och om det lyckas samtidigt som Jaguar Dream är lika fin som i sin senaste start så bör en ny pallplacering ligga inom räckhåll.
Min Vinnare: 12 Staro Mack Crowe
Spets efter 500m: 4 Cyrano De B.
Skrällen: 4 Cyrano De B.
Rankingen: A: 12 B: 8,4,11,7,1,5 C: 10,3,9,6,2
V64-5 2140m Auto
11 Lindymusclemania är en fartfylld herre som lovade väldigt mycket under hans första år i Sverige 2023 innan han tvingades till ett årslångt uppehåll då han var tillbaka igen under hösten förra året och har kommit tillbaka starkt efter det. I år så har det blivit fyra starter vilket gett två segrar som bäst och den senaste kom i hans näst senaste start som var på Bollnästravet i början av februari då han kördes till ledningen efter 600 meter och därefter så blev det en enkel seger till slut i ett billigt sällskap. I senaste starten som var för 2.5 vecka sedan så gjorde man resan till huvudstadsbanan Solvalla där det fanns vissa förhoppningar inför, men då bet det inte riktigt i spurten och det blev till slut en anonym femteplats. Det finns ändå ett fint kunnande i honom när han väl är på sin rätta nivå och det här motståndet tycker jag inte skrämmer särskilt mycket på förhand, och om det bara klaffar en aning för Lindymusclemania här så tror jag att han spurtar ner det här motståndet till slut.
10 Underbarosåfin gör oftast sitt i loppen och har visat en uppåtgående form på slutet och har på årets fem starter tagit två tredjeplatser som bäst. Senaste tredjeplatsen kom i åttaåringens näst senaste start som var på Bollnästravet för tre veckor sedan då han efter en resa i ryggar avslutade bra till slut nerifrån kön och han följde upp den insatsen med en ny bra avslutning i sin senaste start då han efter en resa i tredje par invändigt kom loss sent men avslutade då riktigt bra till en fjärdeplats. Här tycker jag att uppgiften ser liknande ut som senast om man ser till motståndet, men han har samtidigt fått ett för hans del dåligt startspår då han inte kan utnyttja sin startsnabbhet. Han har däremot rygg på en startsnabb konkurrent från början och om kusken och tränaren Henrik Svensson kan få till sin styrning här tillsammans med Underbarosåfin så kommer det komma en ny fin avslutning som borde räcka långt.
Min Vinnare: 11 Lindymusclemania
Spets efter 500m: 4 Every Day Elegant
Skrällen: 5 Over My Shoulder
Rankingen: A: 11,10 B: 12,4,5,1,8 C: 9,3,2,7,6
V64-6 3140m Volt
2 Nobby Stiles Boko har efter 1.5 års långt tävlingsuppehåll kommit tillbaka fint i år till tävlingsbanan och har på årets fyra starter tagit en seger och en tredjeplats. Just segern kom i hans näst senaste start som var på Gävletravet i början av den här månaden då han efter en resa i tredje par utvändigt gick på i tredjespår 700 meter före mål och efter att ha kopplat greppet in mot upploppet sedan så blev det en enkel seger och det var ett härligt intryck då. Efter den segern så valde man sedan att starta på Solvalla där han fick en rätt så fin resa på nytt och efter ett avancemang via spåren 600 meter före mål så höll han farten klart bra till en fjärdeplats. Då han är väldigt stark enligt stallet så är det nu intressant med en start över den långa distansen här och det blir inte mindre intressant av att han ser ut att kunna komma till ledningen här där kusken Magnus Djuse sedan vill köra och troligtvis hålla ett så jämnt tempo som möjligt och jag är inne på att Nobby Stiles Boko leder det här loppet från start till mål.
1 Hattivatti är en rätt så vettig fransman som kom till Sverige under förra året och sin nuvarande tränare Markus Svedberg som det på fem starter för i år blivit två andra och en tredjeplats som bäst. Senaste starten gjorde han på Sundbyholmstravet i Eskilstuna för 2.5 vecka sedan då han var ute över kort distans och avslutade då loppet väldigt bra efter en resa nere i kön fram till en tredjeplats. Nu är det lång distans som väntar här vilket är ett plus och dessutom så blir det barfota runt om här för första gången på svensk mark vilket är mycket intressant, och från ett fint utgångsläge här så kommer Hattivatti att få en fin resa i den främre träffen och jag tycker att han ska räknas tidigt här om han är lika fin som senast.
Min Vinnare: 2 Nobby Stiles Boko
Spets efter 500m: 2 Nobby Stiles Boko
Skrällen: 14 My Honky Tonk Man
Rankingen: A: 2,1 B: 15,14,10,8,13,7,11,5,6,4 C: 3,9,12
Lycka till!
Christoffer