Det är Jackpot på V64 som denna fredag körs på Kalmar och Bodentravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V64-1 där 7 A Fair Day gör en spännande årsdebut och i V64-5 så står 5 Luca Barosso för klassen i gänget.
V64-Förslag Kalmar/Boden 21/3
V64-1 1640m Auto
7 A Fair Day är en av de populäraste hästarna vi har i landet och som efter ett framgångsrikt år som fyraåring hade ett klart bra år även förra året då han tävlade mot den absoluta eliten i bland annat Elitloppet och på fjolårets tretton starter så blev det nio pallplaceringar varav fem stycken segrar. Han gjorde bokslut i mitten av december och är nu redo för årsdebut här efter lite mer än tre månaders tävlingsfrånvaro och det ska förstås bli spännande att se honom på tävlingsbanan nu. Han är enligt stallet väl förberedd till den här starten så får även unga kusklöftet Noa Reldèn chansen i sulkyn för första gången vilket givetvis är intressant och det är ett passande lopp att starta igång i här för sexåringen som i ett litet fält kommer att sitta bra på det och normalt så är detta en väldigt bra segerchans för A Fair Day som är en gjuten spik att inleda den här omgången med.
4 Nugget Zon är en herre med ett mycket högt grundkunnande men som också kan vara lite ojämn i sina prestationer och på fjolårets tretton starter så blev det totalt fem pallplaceringar varav två stycken segrar. Nu är det dags för årsdebut här efter fem månaders tävlingsfrånvaro sedan han inför en tilltänkt start i februari blivit förkyld, men det gick snabbt över och han har nu fått träna på och känns fin enligt stallet. Förutsättningarna här kan inte bli så mycket bättre för sjuåringen sett till startspår och distans och till en början så är det så att man sitter i ledningen här och sedan får man se vilken taktik som kusken Stefan Persson väljer här, men känslan är väl att det är fullt rimligt att han provar att köra i ledningen här tillsammans med Nugget Zon som leder det här loppet länge.
Min Vinnare: 7 A Fair Day
Spets efter 500m: 4 Nugget Zon
Skrällen: 6 Belker
Rankingen: A: 7 B: 4,6,3,1,2,5
V64-2 2140m Volt
8 Diamond Kronos är en välstammad herre som däremot inte gjort mer än åtta starter i karriären trots sin ålder på sex år, men han har på dessa visat ett fint kunnande då det blivit fyra segrar och två tredjeplatser. Han har under vintern återkommit till tävlingsbanan efter lite mer än 20 månaders tävlingsuppehåll och har för sin nya tränare Sandra Eriksson gjort två starter som resulterat i en seger och en tredjeplats. Just segern kom i hans senaste start som var på juldagen på Umåker då han kunde köras till ledningen efter 600 meter och väl i den positionen så hade han sedan god koll på loppet och vann enkelt till slut. Nu är det dags för årsdebut här efter tre månaders tävlingsfrånvaro då han blev lite sliten enligt stallet, men han känns fin i träningen inför den här starten och jag tycker att stallet har hittat ett väldigt passande lopp för Diamond Kronos att komma ut i här och sett till hans fina grundkunnande så måste han ses med en bra chans direkt till att ta en seger här.
6 Credit L.A. är en rätt så vettig tävlingshäst som oftast gör sitt i loppen och på årets två starter så har det blivit en andraplats som bäst. Efter andraplatsen i januari så fick han sedan en tävlingspaus på närmare två månader då han var tillbaka igen på tävlingsbanan så sent som för en vecka sedan, men då var han alldeles för laddad enligt stallet och galopperade innan startbilen släppte iväg fältet. Han känns annars fin i träningen så det låter som att han ska vara redo för en rätt så fin insats här och dessutom är han extra gynnad ifall kusken Jens Nilsson skulle kunna få iväg honom till ledningen här vilket jag tror man kommer att lyckas med och därefter så leder Credit L.A. det här loppet länge.
Min Vinnare: 8 Diamond Kronos
Spets efter 500m: 6 Credit L.A.
Skrällen: 6 Credit L.A.
Rankingen: A: 8,6 B: 9,1,14,11,10,2,4,5,13,3 C: 7,15,12
V64-3 2140m Volt
2 Louis Vuitton är en rätt så trevlig herre som har inlett sin karriär lovande då det på tre starter har blivit två segrar och en andraplats. Just segrarna har kommit två på rad på slutet under detta året och den senaste tog han för en månad sedan på Åbytravet då han fick göra mycket grovjobb själv utvändigt ledaren vilket inte bekom honom då han kunde avgöra enkelt till slut och det var en rejäl insats. Stallet tror och hoppas på att han nu går framåt i sin utveckling för varje start som han gör och han känns även fortsatt fin i träningen efter senast och ska vara redo för en fin insats här på nytt. Startspåret i volten är däremot inte särskilt roligt då han är rätt så stor, men han känns ändå rätt så förnuftig och med hjälp av sin kusk och tränare Rick Ebbinge så bör det bli en felfri avgång för Louis Vuitton som ska ha en ny bra segerchans här om han är lika fin som senast.
6 Love Happens är en rätt så trevlig herre som inlett sin karriär under vintern och på hans fem inledande starter så har det blivit två andraplatser och en tredjeplats som bäst. Han har under inledningen av det här året sålts och bytt tränare till sin nuvarande Veikko Haapakangas som han gjorde debut för i samband med sin senaste start som var för knappt en vecka sedan på Åbytravet då han var helt okej som fyra även om han tappade en hel del till slut och han behövde helt enkelt det loppet i kroppen enligt stallet. Med det loppet innanför västen så väljer man nu att köra barfota runt om för första gången vilket är intressant och från ett fint startspår här så kommer kusken Victor Rosleff att ha siktet inställt på att nå ledningen här och väl i den positionen så ska Love Happens räknas som en av de hetare i det här loppet.
Min Vinnare: 2 Louis Vuitton
Spets efter 500m: 6 Love Happens
Skrällen: 3 I Am Srivilai
Rankingen: A: 2,6 B: 13,3,11,8,9,1,12,5,7,15,4 C: 14,10
V64-4 2140m Volt
12 Gorm är ett i grunden väldigt fint kallblod som efter närmare ett års tävlingsfrånvaro var tillbaka igen på tävlingsbanan under sommaren förra året då han för sin nya tränare Sandra Eriksson hann med att göra sju starter innan årets slut och på dessa så blev det en seger och en andraplats som bäst. Nu är det dags för årsdebut här efter närmare tre månaders tävlingsfrånvaro och han känns fin i träningen enligt stallet som tycker att han ska vara rätt så väl förberedd inför den här starten där han även slipper en vinterbana vilket han gynnas av. Att starta med 60 meters tillägg är däremot alltid tufft, men det är samtidigt ett rätt så ojämnt lopp på förhand och hans kapacitet är utan tvekan högst i det här fältet. Om han sedan kan få en vettig ryggresa fram tills en bit in på slutvarvet så har en oftast en mycket fin speed att tillgå och normalt så ska Gorm kunna fälla samtliga här till slut.
4 M.P.Domino är en trevlig herre som är några år yngre än ett par av sina konkurrenter här och har i år hunnit med att göra sex starter redan som gett två segrar och en andraplats som bäst. Senaste segern kom i hans näst senaste start som var just på Bodentravet för en månad sedan då han på vinterbana startade med 20 meters tillägg, men klev iväg fint och hamnade efter en bit utvändigt ledaren vilket är tufft men han hanterade det bra och kunde trots den jobbiga resan avgöra loppet säkert sista 100 meterna. I starten efter det för 2.5 vecka sedan så mötte han ett lite tuffare motstånd på Bergsåker och gjorde det helt okej då utan att glänsa som sexa och stallet tror att det berodde på omställningen från vinterbana till grusbana vilket är svårt att hantera för många hästar. Nu blir det däremot en ny start på grusbana här vilket han är gynnad av och uppgiften på förhand ser intressant ut för sexåringen som startar 40 meter framför sina värsta konkurrenter och om M.P.Domino skulle komma upp i sin rätta nivå här så är jag inte säker på att de som jagar bakifrån hämtar in tillägget på honom och han är ett tidigt segerbud här.
Min Vinnare: 12 Gorm
Spets efter 500m: 2 Eldar
Skrällen: 13 Källsjöviking
Rankingen: A: 12,4 B: 13,11,10,2,7,8,5,9 C: 3,1,6
V64-5 2140m Auto
5 Luca Barosso är en herre med mycket inombords men som även har kunnat vara lite väl ojämn i sina prestationer samtidigt som han tidigare i karriären har tagit till galopp titt som tätt. Just osäkerheten har dock stabiliserats avsevärt även om det blev just ett felsteg i första sväng senast på V75 för tre veckor sedan då han även blev lite störd. Han kändes iallafall formstark enligt stallet som även är nöjda med honom i träningen efteråt och nu till den här starten så har man anmält honom till ett passande lopp på förhand sett till motståndet och dessutom så har han lottats till ett fint startspår mitt bakom startbilen. Felfri bör han vara från börja här och sedan så lär kusken Peter Untersteiner söka sig framåt omgående i hopp om att bli släppt till ledningen då han sitter bakom fältets klart bästa häst här och oavsett position så ska det vara en toppchans för Luca Barosso som är min andra spik i den här omgången.
10 Bases Loaded är en nyttig tävlingshäst som alltid gör sitt i loppen och det här året har han inlett bra genom två andraplatser på tre starter. Senaste andraplatsen kom på Solvalla för 2.5 vecka sedan i ett tufft sällskap där han till en början fick en resa i rygg på ledaren som han bytte ut mot andra par utvändigt ut på den sista bortre långsidan och efter en rejäl avslutning så såg han länge segerfarlig ut, men fick istället ge sig den sista biten efter en bra prestation. Utgångsläget är är inte det roligaste med ett bakspår, men med en bra startrygg här så bör det ändå kunna lösa sig hyfsat från början och i ett litet fält bli en rätt så fin position för Bases Loaded som med sitt fina formbesked senast även ska räknas tidigt här bakom min vinnare.
Min Vinnare: 5 Luca Barosso
Spets efter 500m: 5 Luca Barosso
Skrällen: 10 Bases Loaded
Rankingen: A: 5 B: 10,1,6,8,7,9 C: 4,3,2
V64-6 2140m Auto
3 Arn Silvio har alltid lovat väldigt mycket och även visat fint kunnande på tävlingsbanan stundtals samtidigt som han har kunnat vara något ojämn. Under sommaren förra året så såldes han och flyttade då från sin tidigare tränare Adrian Kolgjini upp till Norrland och sin nuvarande tränare Anna Näslund som det har blivit tio starter för och på dessa så har det blivit två segrar och en tredjeplats som bäst. Sista starten för fjolåret gjorde han i mitten av november och nu fyra månader senare så är det dags för årsdebut här och det låter från stallet som att han kommer rätt så väl förberedd inför den här starten då han under helgen som var även var med i ett provlopp där han var fin och skötte sig. Från ett fint startspår här så kommer han att kliva iväg bra från början och då ledningen är en position som han tidigare har fungerat bra i så lär kusken Sandra Eriksson som får förtroendet för första gången bakom femåringen vara angelägen om att komma till just tätpositionen för att sedan köra där så länge den berömda lampan lyser och det tror jag att den gör här hela vägen för Arn Silvio.
2 Game Set Match är en finsk gäst som har inlett det här året strålande då han på fem starter inte hamnat utanför prispallen än varav tre har slutat med seger. Just segrarna har alla kommit på svensk mark och han gjorde sin senaste start så sent som i lördags hemma i Finland då det blev en klart bra andraplats efter en fin avslutning. Nu gör man resan till Sverige och Bodentravet igen där han tidigare har trivts bra och från ett fint startspår här så kommer han att sitta bra på det och med en liknande prestation som på slutet så står sig Game Set Match väldigt bra även i det här sällskapet och streckas tidigt.
Min Vinnare: 3 Arn Silvio
Spets efter 500m: 3 Arn Silvio
Skrällen: 9 Juan Sisu
Rankingen: A: 3 B: 2,15,9,14,8,12,1,7,5 C: 13,6,4,11,10
Lycka till!
Christoffer