Dagens Dubbel körs denna söndag på Rommetravet i Borlänge. Jag spelar med en spik i den första avdelningen för att sedan ta med min A-Grupp i den andra vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Romme 23/2
DD-1 2140m Volt
4 Åsvinn S.K. är ett riktigt fint norskt kallblod som vet hur man vinner lopp och på fjolårets femton starter så blev det tretton pallplaceringar varav nio stycken segrar. Han årsdebuterade hemma i Norge som hårt betrodd i mitten av januari och galopperade då till slut när han gick riktigt fort över upploppet och det var minst en andraplats som rök då. Till den här starten så tycker jag att det ser lite mer lämpligare ut sett till motståndet och trots att sjuåringen startar med 20 meters tillägg så tror jag att kusken och tränaren Knut Arne Ödegaard ska kunna köra sig till ledningen här efter en bit tillsammans med sin adept då han är kvick i fötterna. Jag tycker att mycket talar för en fin prestation här och då ska Åsvinn S.K. ses med en mycket bra segerchans. Jag spikar!7 Eld Vide C.G. gör oftast sitt i loppen och har inlett det här året på ett fint sätt då det på två starter har blivit en seger och en tredjeplats. Just segern kom i hans senaste start som var på Gävletravet i början av februari då han kördes till ledningen efter ett par hundra meter och väl därifrån så kontrollerade han sedan loppet och kunde sticka undan till en enkel seger den sista biten. Man är fortsatt nöjda med honom efteråt och stallet förväntar sig en liknande prestation som i den senaste starten här från femåringen som från ett bra startspår bör komma iväg fint här och trots att han startar med 20 meters tillägg så bör kusken Mats Djuse kunna finna en vettig position åt Eld Vide C.G. och normalt så ska han kunna blanda sig i segerstriden.
Min Vinnare: 4 Åsvinn S.K.
Spets efter 500m: 4 Åsvinn S.K.
Skrällen: 5 Guli Em
Rankingen: A: 4 B: 7,3,5,1,10,12 C: 2,11,8,6,9
DD-2 2140m Auto
9 Twigs Khaleesi är en rätt så fin dam som kom igång med sitt startande mer kontinuerligt under fjolåret som fyraåring då det på nio starter blev fem pallplaceringar varav två stycken segrar. Efter att ha avslutat fjolåret med en fjärdeplats på V75 ett par dagar innan julafton så gör hon nu årsdebut efter två månaders tävlingsfrånvaro och stallet är nöjda med hur hon har skött sin träning. Någon toppform lär det inte vara direkt här efter vila men hon har lottats till ett passande startspår här och om kusken Ulf Ohlsson kan finna de rätta ryggarna här under loppets gång åt Twigs Khaleesi så har hon en vass speed att tillgå till slut och hon ska då ses med en fin chans att spurta ner det här motståndet.11 Ki Ti Vi har efter en seg start på karriären under fjolåret inlett det här året på ett bättre sätt då det på tre starter har blivit tre raka andraplatser. I sin senaste start var hon däremot nära segern då hon för 1.5 vecka sedan på Bergsåker kördes till ledningen som sedan blev rygg på ledaren efter 600 meter och därifrån fick hon sedan fritt fram sent, men sköt till sylvasst och såg ut att kunna koppla greppet men förlorade med en nos. Hon får gå bakifrån även denna gång vilket ska passa henne allra bäst för dagen och med en helt okej rygg från start här så bör kusken och tränaren Kevin Svedlund kunna finna en rätt så vettig position här åt sin adept och om sedan Ki Ti Vi avslutar det här loppet lika bra som senast så dyker hon upp i segerstriden på nytt.
Min Vinnare: 9 Twigs Khaleesi
Spets efter 500m: 4 Charlys Mine
Skrällen: 5 Mellby Magic
Rankingen: A: 9,11 B: 4,5,12,3,6,1,2,10 C: 8,7
Lycka till!
Christoffer