Dagens Dubbel körs denna tisdag på Jägersro i Malmö. Jag spelar med båda mina A-Grupper i respektive avdelning vilket blir totalt fyra kombinationer. 


Dagens Dubbel-Förslag Jägersro 11/2

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2140m Volt

4 Kreadlys Lew är en danskfödd herre som hade en fin första säsong på tävlingsbanan förra året då han på tolv starter tog nio pallplaceringar varav tre stycken slutade med seger. Han har nu fått en träningsperiod under 1.5 månad inför sin årsdebut här och man har varit inne på banan och kört ett provlopp inför den här starten, så han kommer rätt så väl förberedd hit. Det gäller främst att han håller sig lugn och om han gör det så kan han öppna rätt så fort den första biten trots ett lite snävt startspår här och med en fin resa i den främre träffen för Kreadlys Lew så ska han med en vettig insats räknas med en rätt så god segerchans i ett ojämnt lopp.

5 Nacho Boko har efter ett mellanår förra året inlett det här året på ett rejält sätt då han på sina tre starter tagit två segrar. Just segrarna har kommit två på rad på slutet där den senaste togs på Mantorp för 1.5 vecka sedan då han kördes offensivt och satt i ledningen 1100 meter före mål och därifrån så drog han sedan på och vann i överlägsen stil och det var ett fint intryck då. Nu provar man igen och det ser återigen spännande ut på förhand för femåringen som från ett helt okej startspår utan några motståndare utvändigt om sig från start ska kunna kliva iväg bra här och en offensiv styrning är att vänta från kusken och tränaren Giuseppe Lubrano som gärna vill till ledningen här och om Nacho Boko är lika fin som på slutet så ska han räknas tidigt även här.

Min Vinnare: 4 Kreadlys Lew

Spets efter 500m: 5 Nacho Boko

Skrällen: 6 Chimichurri

Rankingen: A: 4,5 B: 6,9,3,1,2,13 C: 8,7,12,10



DD-2 1640m Auto

7 Frodo Baba är en kvickfotad italienare som flyttade till Sverige i slutet av sommaren förra året och har på nio starter på svensk mark för sin tränare Magnus Dahlèn tagit sex pallplaceringar varav tre har slutat med seger. I år har fyraåringen hunnit med att göra två starter där han vann sin årsdebut näst senast från ledningen och i hans senaste start så blev det ett lite tuffare lopp utvändigt ledaren men han höll bra in i mål då till en tredjeplats. Han trivs som bäst när han får springa med i den främre träffen och från ett framspår även den här gången så kommer kusken Marcello Vecchione att vara offensiv den första biten med hopp om att nå till ledningen här vilket jag tror kommer att lyckas och om sedan Frodo Baba håller sin fina form så leder han det här loppet hela vägen.

3 Localizer kom igång med sitt startande på allvar först under fjolåret som fyraåring då han på 23 starter tog tolv pallplaceringar varav fyra stycken slutade med seger. Han hade däremot inte riktigt den rätta turen med sig i sista starterna för året och gör här årsdebut efter 1.5 månads tävlingsfrånvaro och enligt stallet så verkar allting normalt i träningen även om han inte visar så mycket där. Jag tycker att det ser intressant ut här för femåringen som från ett fint startspår kliver iväg bra den första biten och bör få en rätt så fin resa i den främre träffen här och om det bara klaffar lite denna gång för Localizer så tycker jag att han är bra nog för att segerstrida direkt här.

Min Vinnare: 7 Frodo Baba

Spets efter 500m: 7 Frodo Baba

Skrällen: 3 Localizer

Rankingen: A: 7,3 B: 8,1,5,9,6,10 C: 11,2,2,4



Lycka till!

Christoffer