Dagens Dubbel körs denna lördag på Åbytravet i Mölndal. Jag spelar med en spik i den första avdelningen för att sedan ta med min A-Grupp i den andra avdelningen vilket blir totalt två kombinationer.


Dagens Dubbel-Förslag Åby 22/3

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 1640m Auto

2 Winner Brodde gör alltid sitt i loppen och är ofta med långt fram samtidigt som han alltid numera matchas i tuffa sällskap. Det här året har börjat bra för sexåringen som på fyra starter inte har slutat utanför prispallen än varav en har slutat med seger och den senaste starten gjorde han på Halmstadtravet för två veckor sedan då han från 20 meters tillägg hamnade utvändigt ledaren nästan direkt från start och fick sedan springa där resten av loppet och dessutom dra fram sin värsta konkurrent, men höll med tanke på det bra till en andraplats. Nu är det lite andra förutsättningar här med autostart och kort distans vilket innebär att den amerikanska sulkyn åker på igen och från ett fint startspår så kommer han att sitta bra på det direkt från start här i ett lopp som det ser ut att kunna bli en hel del tempo i och om sedan Winner Brodde håller sin fina form så tycker jag att det ser upplagt ut för en mycket bra segerchans här och jag spikar. 

8 Cubalibre Jet har visat upp en kalasform under hela vintern och radat upp rejäla prestationer mot tufft motstånd och på årets sex starter så har han slutat bland de tre främsta fem gånger varav tre har slutat med seger. Senaste starten gjorde han för två veckor sedan på Axevalla som körde V75 då och från ett jobbigt startspår så hamnade han också långt bak i kön innan han gick med i spåren 800 meter före mål och det var sedan långt fram när det skulle avgöras, men han sprang fort och fick till slut nöja sig med en sjundeplats. På nytt här så har han lottats till ett hopplöst utgångsläge, men det är iallafall ett framspår vilket är bättre än ett bakspår för honom tycker jag och över den korta distansen så tror jag att kusken och tränaren Wim Paal kommer att söka sig framåt här från start och räds nog inte att sitta utvändigt ledaren om det blir så tillsammans med Cubalibre Jet som med sin fortsatt fina form ska räknas tidigt bakom min vinnare.

Min Vinnare: 2 Winner Brodde
Spets efter 500m: 4 Comes With Age
Skrällen: 8 Cubalibre Jet
Rankingen: A: 2 B: 8,10,3,4,11,1,5 C: 9,6,7,12 


DD-2 2140m Auto

2 Kaffeåchampagne tog redan under fjolåret rätt så stora kliv i sin utveckling men har i år tagit oerhört stora då hon på sina fyra inledande starter har tagit tre segrar. Senaste segern tog hon i sin senaste start som var på Jägersro för 1.5 vecka sedan då hon från ett lite halvjobbigt utgångsläge hamnade lite på vingel från början men drog sedan på ett våldsamt speedryck efter en bit vilket gjorde att hon kunde köras till ledningen efter 400 meter och efter att hon sedan fått dämpa tempot så kunde hon gå undan till en enkel seger till slut. Hon har fått exakt samma upplägg till den här starten som hon fick inför just den då man körde ett rätt så tufft jobb med henne i början av veckan och från ett fint startspår här så kommer kusken Carl Johan Jepson att kunna placera femåringen i en fin position här från början och om Kaffeåchampagne är lika fin även denna gång som senast så ska hon ses med en mycket fin segerchans på nytt här. 

4 Darlington Fame har verkligen hittat formen under vintern och på hennes tre inledande starter i år så har hon tagit en seger och en andraplats. Just segern tog hon på ett imponerande sätt på V75 i sin näst senaste start som var just på Åbytravet i mitten av februari då hon i ledningen drog på i ett hårt tempo och vann trots det väldigt enkelt till slut och det var ett läckert intryck där. Hon var sedan ute i ett klart tuffare lopp hemma i Halmstad och fick då ett lopp i rygg på ledaren istället och när luckan väl kom därifrån in mot upploppet så avslutade hon fint till en andraplats bakom en sådan fin häst som Felicia Zet. Formen är således fortsatt riktigt bra och från ett bra startspår på nytt här så vill förstås kusken Andrè Eklundh ge sig på att försöka köra sig till ledningen här tillsammans med Darlington Fame för att sedan köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser och här så bör den lysa länge. 

Min Vinnare: 2 Kaffeåchampagne
Spets efter 500m: 4 Darlington Fame
Skrällen: 7 Chanel Trio
Rankingen: A: 2,4 B: 9,12,7,5,8,6,11,3 C: 1,10 


Lycka till!
Christoffer