Dagens rek är till Gävle lopp 6 som ingår i kvällens V64 tävlingar. Jag spelar att nummer 1 Granetta vinner loppet.
Granetta galopperade i SM senast men slutade ändå femma bakom vinnande Månprinsen A.M. den gången men starten innan det så vann hon från spets på nytt svenskt rekord och som ensam på startvolten här så sitter hon i ledningen direkt och i den positionen så tror jag hon har bra möjligheter att leda loppet hela vägen här och den långa distansen borde inte vålla några större bekymmer och jag tror hon leder detta loppet väldigt länge. Jimmy Jonsson kör detta fina sto som står väldigt bra inne här och jag tror att hon kommer hålla ett jämnt hårt tempo där framme för att grilla sitt motstånd och blir då svår för tilläggshästarna att nå.
De värsta motståndarna i loppet anser jag vara nummer 9 Smedheim Solan som var duktig som tvåa bakom vinnande Tekno Odin senast och startar 60 meter bakom min vinnare här men det lilla fältet nu är en fördel för hästen och om Rikard N Skoglund kan servera honom en fin resa här så kan han bli farlig den sista biten.
6 Pydin är en annan motståndare till min vinnare som fick trava i dödens mot Månprinsen A.M. senast och det blev för tufft men han är stark och den långa distansen ska inte vara något bekymmer för hästen här och om han får gå med i de rätta ryggarna under slutvarvet så kan han sluta i den främre träffen.
För er som spelar V64 och Dagens Dubbel så finns tipsen i bloggen. Lycka till med spelen ikväll.
1 Granetta
Gävle lopp 6
Spel: Vinnare
Odds: 2.15 888sport , MrGreen eller LeoVegas
100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller200 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1000 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller