Bra dag igår. Hoppas hitta rätt med det mesta även idag.

Super-G damer kl.09:15
Återigen var storslalomåkarna i toppen i störtloppet igår. Den här banan är verkligen teknisk vilket gynnar storslalomåkarna.

Det kommer vara samma idag. Svår, teknisk bana och i princip inga partier där fartspecialisterna kan utnyttja sina fördelar.

Shiffrin, Brignone & Bassino har varit topp-5 i båda störtloppen och oddsen mellan dem tycker jag bör sitta hyfsat jämnt men Bassino betalar betydligt bättre så där finns värdet.

Bassino vinna @10.00(1/5 u) bet365
Bassino topp-3 @3.00(2/5 u) bet365

Sprint herrar/damer klassiskt, kval kl.09:15/09:50, finaler kl.11:45

Damer(kl.09:15)
Ingen Falla & ingen Stina Nilsson.

Utöver tour de ski har det bara körts en klassisk sprint så lite svåranalyserat.

Sundling överskattas igen tycker jag & Lampic tror jag hade sin formtopp runt tour de ski.

Linn Svahn är inte lika bra i klassiskt & har faktiskt aldrig tävlat i världscupen i en klassisk sprint. Vinner hon lyfter jag på hatten men till det oddset hittar jag inte värdet. Att hon inte når final tycker jag har värde då hon som sagt är nån nivå sämre i klassisk stil.

Stenseth var i kvartsfinal i Dresden. Hon är betydligt bättre i klassiskt & var i final i Ruka(klassiskt). Där kan vi ha en topplacering.

Av svenskorna finns värdet i Dahlqvist. Visar bättre & bättre form. Trea i Dresden men är snäppet vassare i klassiskt, speciellt om man jämför med några av de främsta motståndarna. I fjol på pallen i klassiskt både i Ruka & i Otepää. Kan vara dagens vinnare.

Dahlqvist vinna @10.00(1/5 u) bet365
Dahlqvist topp-3 @3.00(2/5 u) bet365
Dahlqvist bästa svenska @4.65(2/5 u) Casumo & Unibet

Stenseth topp-3 @3.00(2/5 u) bet365

Svahn INTE topp-6 @2.75(3/5 u) bet365

Herrar
Klaebo klev av igår och sparade krafterna. Nog vinner han.

Bolshunov har grym form och är med där uppe men jag tror vi ska leta bland dem som inte åkte 30 km under lördagen.

Och då tycker jag störst värde är på Golberg som är som bäst i klassiskt. Blir det enda från herrarna innan kvalet.

Golberg topp-3 @2.50(5/5 u) Casumo & Unibet

Slalom herrar kl.10:30
Det har blivit en tydlig topp-3 senaste tävlingarna med Noel, Kristoffersen & Yule men Yule har inte den jämnheten och är nedtryckt för mycket.

Noel står för ngt misstag mer än Kristoffersen sett över en längre period och jag tror norrmannen står på tur för en seger.

Fyra i totalen och inte långt bakom nämnda trio är Zenhäeusern, han åkte bra i den här backen förra året och bra i Wengen senast.

Kristoffersen vinna @4.00(3/5 u) bet365

Zenhäeusern topp-3 @4.00(2/5 u) Casumo & Unibet

Skidskytte damer, masstart kl.12:15
Alltid vanskligt med masstart och små marginaler. Skyttet är viktigt, inte alla som hanterar att skjuta när hela vallen är full med åkare som det är iaf vid de två första skjutningarna.

Bescond gjorde en bra distans & en bra stafett. Det är min skräll.

Hanna Öberg var tvåa i distansloppet och åkte till och med Snabbare än Herrmann. Det är min favorit då hon är stabilare på vallen än tex Herrmann.

Öberg vinna @4.00(3/5 u) Casumo & Unibet

Bescond vinna @34.00(1/5 u) bet365
Bescond topp-3 @7.00(1/5 u) Casumo & Unibet
Bescond topp-6 @2.75(2/5 u) Casumo & Unibet
Bescond före Vittozzi @2.10(4/5 u) Casumo & Unibet

Skidskytte herrar, masstart kl.15:00
Thingnes Bö vann distansen men åkte inte så överlägset som han brukar. Flera var Snabbare än honom så klar favorit tycker jag inte han ska vara.

Fillon Maillet var snabbast i spåret men är lite osäker på vallen.

Gamle Fourcade ser bättre ut än på ett par år, bara 11 sekunder långsammare än Thingnes Bö på distansen. Han är grym man mot man, min vinnare.

Desthieux är min skräll, bra hela säsongen och trea i totalen. Märkligt högt odds.

Fourcade vinna @3.75(3/5 u) Casumo & Unibet

Desthieux topp-3 @7.00(1/5 u) Casumo & Unibet
Desthieux topp-6 @2.75(3/5 u) Casumo & Unibet

Trevlig dag!

This is the stats tab
This is the post tip