Nordicbet erbjuder oss spelare två möten med svenskar mot estländare.
Johan Olsson-Andrus Veerpalu och Anders Södergren-Jaak Mae.
Sverige har hittat en putsning av skidorna som verkligen passar den svåra snön i Vancouver. Vallateamet är oerhört nöjda och myser när de märker att ingen annan nation har löst vallaproblemet lika bra som dem Faktum är att våra skidframgångar till stora delar är vallateamets förtjänst.
En nation som verkligen floppat när det gäller att valla för klassisk åkning är Estland. Starka Smigun fick bryta med bedrövliga skidor redan under den klassiska delen på dubbeljakten och igår skrek hon ut sin besvikelse över skidorna i damernas 30kms lopp. Mycket talar för att svenskarna kommer ha bättre skidor och service under loppet då tre skidbyten är tillåtna. Man kan kombinera dessa två h2h till en dubbel och då finner jag stort värde i spelet till nästan 3ggr pengarna!
Många kanske minns Veerpalu som en fantastisk mästerskapsåkare och det stämmer. Han har dessutom alltid varit klart bäst på klassisk åkning men i Vancouver har många \"mästerskapsåkare\" från östeuropa floppat rejält. Vi tackar med andra ord både svenska vallateamet och dopingpolisen för värdet i spelet =)
100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1500 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1000 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller