Det här är ett riktigt bra odds och jag är förvånad över att ingen rekat tidigare. Tampa Bay lever i allra högsta grad i jakten på en playoff-plats medan Toronto ånyo kommer missa slutspelet. Tampa gjorde en plattmatch senast då man förlorade mot Rangers med 8-2, men dessförinnan gjorde man en del spelmässigt bra matcher (Florida borta möjligtvis undantaget) så jag ser inte att det är någon större fara med formen. Toronto är dessutom ett horribelt bortalag med två vinster på de senaste 12 bortamatcherna om jag inte missminner mig.

Toronto är dessutom ett givmilt lag och det kommer såklart Lecavalier, St.Louis och Stamkos utnyttja. Öhlund har dessutom inför den här matchen talat om att det är något av ett vägskäl man står inför då man skall spela en hel del matcher under de kommande veckorna. Antingen spelar man bra och ger sig chansen till att nå en slutspelsplats eller så förlorar man den under denna period och därav talar även motivationen för Tampa, lägg därtill att man spelar inför sin hemmapublik.

Det tredje som talar för Tampa är klassen, tar man spetskompetensen i de båda lagen vinner de över sina kanadensiska motståndare med hästlängder. Jag nämnde ovan de tre som skall leda Tampas offensiv och det saknas helt motsvarighet till dessa klasspelare i Toronto, som i ärlighetens namn är ett ganska dåligt hockeylag med NHL-mått mätt. Så, då har vi även ett tredje argument som talar för hemmaseger.

Den som vågar spelar rak etta och kanske även handikapp-spel, men då NHL är relativt nyckfullt och oavgjort inte är helt ovanligt \"fegar\" jag lite och rekar främst ML. Det här är ett bra spel och jag hoppas fler än jag rånar bolagen på pengar inatt.

Ett annat intressant spel är ML på Detroit borta mot Minnesota, men det finns redan rekar på denna så jag lämnar den därhän.

Lycka till!

This is the stats tab
This is the post tip