Hockeyettan bjuds det självklart på denna fredag också. Normalt sett brukar det vara Visby som spelar sina hemmamatcher på fredagar, men denna gång får de packa trunk och lite annat när de ska åka till Karlskrona för match.
Karlskrona åkte senast på ännu en förlust i raden. Det var mot Borås som man tillslut kvitterade sent i och sedan fick se sig besegrade i en straffläggning. Om man ska döma det man läst och sett på viss statistik så var det också en rättvis seger för Borås. Karlskrona befinner sig nu i ett läge där läget börjar att bli alltmer kritiskt ifall man ska ta sig till slutspel eller inte. Det är tre matcher som återstår och det är en hel drös med lag som tampas om platserna. Med tanke på att det är så pass jämnt som det är så är varenda poäng livsviktig här. På hemmaplan är man klart starkare än vad man är på resande fot och det är givetvis en positiv sak inför denna match, men man ska också komma ihåg att laget faktiskt förlorat tio av femton matcher i Allettan och att man haft otroligt svårt att avgöra när det väl kommer till de här jämna matcherna. Karlskrona har en väldigt hög potential, men man är absolut inte där man vill vara formmässigt.
Visby är seriens bästa lag för tillfället
Som jag var inne på i starten av Allettan så höll jag Visby väldigt högt i mina tankar. Jag ansåg att laget är en av bubblarna till att faktiskt gå upp till Hockeyallsvenskan och nu när det börjar närma sig slutspel så står jag också fast vid det. Visby är fantastiskt bra på samtliga position och jag blir absolut inte förvånad om Visby når hela vägen till finalen av Hockeyettan. De har stärkt upp laget väldigt mycket jämfört med förra säsongen och man har också fortsatt att jobba på det bra man började bygga på under förra säsongen. Man har också en förmåga att vinna de här viktiga matcherna och är tillsammans med Hanviken seriens formstarkaste lag för tilllfället. Det är självklart en tuff bortamatch mot ett laddat KHK, men med tanke på hur det sett ut senaste veckorna så köper jag inte att Visby blivit så stora underdogs som man blivit.
I grund och botten tycker jag att Visby är ett bättre lag än Karlskrona och det har man också visat i Allettan. Därför förvånar mig oddssättningen en aning här och jag väljer att spela Visby inklusive övertid/straffar till oddset 2.21 hos Pinnacle med en insats lite över medel.
Insats: 3/5 units