Idag denna soliga söndag har vi ett par matcher i Hockeyettan som vanligt och vi ska givetvis vara med på ett hörn. I Ängevi i Forshaga kommer Piteå på besök och jag tycker vi har goda möjligheter till att få se en fartfylld och rolig match.
Forshagas start på Allettan har varit ganska tuff och man har enbart fem inspelade poöng på åtta matcher. Man ligger näst sist i tabellen och dagens match mot Piteå är lite extra viktig då Piteå är ett av lagen man jagar ovanför strecket. Igår så spelade Forshaga hemma mot Boden och det var en konstig match som man till slut förlorade med 6-5 efter ett avgörande med 48 sekunder kvar av matchen. Det händer alltså efter att Boden först dragit ifrån till 1-5 tidigt i matchen för att sedan se Forshaga gå upp till 5-5 i den sista perioden. För Forshagags del så var det en konstig match och också en match som det också fanns en del frustration mot domaren, vilket i slutändan också blev ganska avgörande då man inte orkade stå emot Boden. Forshaga är ett bra lag, men nu när man hela tiden möter bra lag så måste man hålla sig ifrån utvisningsbåset. Matchen mot Piteå idag så har man god chans till revansch, även om jag i slutändan tror att Piteås offensiv är lite för vass.
Piteås offensiv i fokus igen
Jag tycker att denna match är väldigt oviss på förhand och jag blir egentligen inte överraskad oavsett vilket lag som tillslut vinner. Det känns som att Piteå ska vara favoriter, men jag har också respekt för Forshagas offensiv som också är väldigt bra. Piteå kommer ifrån en ganska sur förlust mot Lindlöven igår där man mycket väl kunnat vinna, men det är små marginaler och det lär det säkerligen vara idag också. Offensiven har vi pratat om i Piteå många gånger och också gjort ett fint resultat på det. Viggo Nordström har öst in poäng i Piteå denna säsong och det lär vara sista säsongen här innan han tar klivet uppåt i divisionerna. Det har också varit mycket snack om det defensiva arbetet som absolut varit Piteå svaga sida denna säsong. Skulle man få ordning på det så skulle man också vara ett topplag utan tvekan.
Jag kommer att gå på det enkla här och välja ett överspel. Det är en öppen match på förhand mellan två lag som spelar en offensiv och frejdig ishockey. För mig är det ett givet spel på totalspelet här även om oddset inte är jättehögt mot normala odds på den här nivån, vilket som sagt har sina anledningar. Insatsen blir lite högre än medel.
Insats: 3/5 units