Jag såg båda dessa lagens matcher senast. Finland besegrade Ryssland med 5-1 och 5-1 var verkligen i underkant. Hade inte Rysslands målvakt spelat så bra och hade finskorna var mer effektiva hade man vunnit med 7-8 mål. Ryskorna hade matchen igenom svårt att hänga med finskorna och Finland är en nation på frammarch, vilket man märekte i VM i våras då man vann bronset (4-1 mot Sverige i bronsmatchen). Hade ryskorna svårt att hänga med, så kommer verkligen Kina ha svårt att hänga med.

Utvisningar är något finskorna måste hålla sig ifrån. Åtta två minutare hade man mot Ryssland. Men Rysslands PP-spel var uselt och hade inget hot alls att komma med i sitt PP. Kommer bli betydligt mindre utvisningar mot ett lag som Kina, som är en klass sämre än Ryssland.

Kina som förlorade med 11-0 mot USA i sin premiärmatch.

Kommer Finland upp i normal standard och sätter fler av sina lägen idag, så ska denna lina -5.5 att gå in. Sen får man inte bli för nöjda om, man får en tidig och stor ledning.

Jag spelar Finland -5.5 till (2.00) hos Expekt .

This is the stats tab
This is the post tip