Västerås SK får ett nytt försök att vinna på hemmaplan när pigga nykomlingen Falkenberg gästar.

Superettan
8. Falkenberg 2 1 1 0 4:2 2 4
9. Västeras SK 2 1 1 0 3:1 2 4

Örebro - Västerås 0-2
Västerås - Örgryte 1-1

Fagerström - Hartzell, Nsabiyumba, Abadid - Thonga-lad Warneryd, Gunnarsson, Diagne, Wernersson - Ring, Abdihakim Ali, Johansson

Falkenberg - Varberg 2-2
Brage - Falkenberg 0-2

Andersson - Stålheden. Hansson, Salo, Bertilsson - Källström, Aguda, Nilsson, Sibelius - Farah Shahin, Ekblom

Västerås SK inledde säsongen bra i derbyt borta mot Örebro SK. En tydlig och säker seger. I hemmapremiären mot Örgryte stötte man på ett väloljat defensivt kollektivt som gjorde det svårt för VSK att komma till hundraprocentiga målchanser. Örgryte var till och med nära att vinna med en sen målchans av det hetare laget. Men jag såg den matchen och imponeras stort av VSK:s presspel och fysiska nivå på spelarna. Man är dessutom bra på att hålla ett högt passningstempo och spela sig ur trånga lägen. Det man måste bli bättre på är spelet i sista tredjedelen samt effektiviteten. Men det där kommer är jag övertygad om. Falkenberg hemma blir verkligen ingen enkel match. Nykomlingen är samspelt och har haft god kontinuitet. Starten på säsongen har varit jättebra med X i derbyt mot Varberg och sedan en stark bortaseger mot Brage.

VSK tar revansch för premiären?

Falkenberg kommer knappast åka ur Superettan så som man sett ut men här är en tuff match. VSK är väldigt skickligt på att sätta lag under press och få dem att slå ifrån sig. I andra halvlek hade Örgryte väldigt lite eget anfallsspel så det trycket leder ju till trötthet och ökad risk för individuella misstag. Falkenberg är visserligen ett lag som kommer acceptera förutsättningarna och har en styrka i omställningarna. Så det gäller för VSK:s starka försvarare att vinna sin match i matchen. Då har VSK god chans att ta det här. Jonathan Ring är en injektion som kommer göra skillnad för VSK så fort han kommer in i det. Ganska bra i sin första start nu senast men han kommer att bli bättre.
Jag tror att VSK trycker på så värst att FFF får känna att det ändå skiljer en del mot den yttersta förväntade toppen i tabellen.

SPELTIPS
Jag spelar Västerås att vinna och totalt över 1.5 mål i matchen till 1.78 hos ComeOn (2/5 units)

Vad tror ni?

@lellesandahl på twitter

This is the stats tab
This is the post tip