Chilenska cupen tågar vidare med ett intensivt schemat. Utdelningen i omgång 1 var väl inget att hurra för, men det jag tar med mig är matcherna man kunnat följa och spelet som lagen uppvisat i förhållande till det man förväntade sig av dem.
Idag vid midnatt tar Union la Calera emot Everton.
Hemmalaget var ifjol farligt nära att åka ur Primeran efter att ha harvat i botten under stora delar av säsongen. Ett kryss och en seger i dem två sista omgångarna innebar att de klättrade upp på säker mark och kunde sluta 3p över nedflyttningsstrecket. Deras resultat under 2024 får ses som ett stort fiasko för La Calera som dessutom inledde 2024 med att åka ut med dunder och brak ur sin grupp i Copa Sudamericana.
De har sedan dess genomgått stora förändringar i truppen där de bl.a. tappat viktige strikern David Romero som var en av få spelare med näsa för mål i ett mycket baktungt La Calera. I premiären, som La Calera vann med 1-0 mot San Luis från Primera B, så kunde man konstatera att det inte fanns många spelare kvar från startelvan som ifjol säkrade kontraktet. Inte hela världen kanske då de gjorde dåligt ifrån sig, men det är sällan bra att ha en för hög spelaromsättning.
Everton + Pachuca Group = sant
Everton de Viña del mar slutade sjua i senaste Primeran. Placeringen var ett hack under lednignens målsättning, men laget spelade ändå en fotboll som bådade gott. Trots ett bra spel och underliggande siffror valde ledningen att göra sig av med tränaren Esteban Solari. In kom istället brassen Gustavo Leal.
Gustavo Leal kommer senast från en årslång sejour i mexikanska Atletico San Luis. Hans tid i Mexiko kan enklast beskrivas som en berg och dal bana. Under det första halvåret ledde han lilla San Luis till deras bästa resultat i ligan någonsin när de tog sig hela vägen till semifinalen. De gjorde det via en imponerande och modig fotboll, vilket han ska ha mycket kredd för då truppen var minst sagt begränsad i förhållande till övriga slutspelslag. I efterföljande Clausuran gick det desto sämre och San Luis landade då på en 13e-plats av 18 möjliga. Med facit i hand så kan vi konstatera att San Luis lider av samma problem under sin nye tränare då de verkar endast kunna prestera varannan säsong.
Årets Everton är ett intressant projekt. Dels är det ett intressant tränarval och dels har man gjort ett par intressanta värvningar tack vare att man är en del av Grupo Pachuca, ett bolag som har flera klubbar under sig, likt City group. Spelare som Ignacio Ramirez, Alan Medina och Diego Hernandez har därför skickats till dem från andra klubbar i bolaget. Dessa spelare rankas väldigt högt och hade vanligtvis inte varit reachable för en chilensk klubb av Evertons storlek ur ett ekonomist perspektiv.
Everton förlorade premiären mot storsatsande Universidad Catolica. En på förhand planenlig förlust i min bok där många nyförvärv dessutom inte hunnit bli spelklara. Till denna match har de hunnit skriva in ett par spelare, bl.a. tidigare nämnda Ignacio Ramirez som smällde in mål i den argentinska ligan under 2024.
Oddsen här är relativt jämna, men jag tycker ändå att Everton ska vara större favoriter än vad early-marknaden verkar tro. Därför backar jag Everton och spelar +0 @ 1.72 med 1U hos bet365 .
Vidare så ska det också sägas att La Calera var det målsnålaste laget i ligan under 2024 och 1-0 segern i cupens första omgång mot ett lag från divisionen under var också i linje med hur de ifjol tog sig an matcherna, detsamma skedde under försäsongen när de spelade 0-0 mot ett annat lag från Primera B. Under 2.5 mål @ 1.80 spelas med 0.5U.
Vamos!