Italien har ett högt berg att bestiga när man reser till Tyskland för Nations League-returen.
Första mötet
Italien - Tyskland 1-2
9' 1-0 Tonali, 49' 1-1 Kleindienst, 76' 1-2 Goretzka
Preliminära elvor (Whoscored)
Tyskland (4-2-3-1) Baumann - Kimmich, Rüdiger, Tah, Schlotterbeck - Grob, Goretzka - Leweling, Musiala, Adeyemi - Kleindienst
Saknar:
Osäkra:
Italien (3-5-2) Donnarumma - Lorenzo, Buongiorno, Bastoni - Bellanova, Frattesi, Ricci, Tonali, Udogie - Retegui, Lucca
Saknar: Calafiori
Osäkra:
Spallettis mannar räcker inte till
Nu ska vi inte på något sätt slå fast att det här är avgjort. Men det blir väldigt, väldigt tufft för Italien att vända på den här steken. Tonali gav Italien en tidig ledning men Tyskland gjorde en smart och stark insats på San Siro och reste hem med matchboll. Italien behöver vinna med ett mål för att ta det till förlängning och tyskarna är således vidare på kryss.
Jag anser att Italiens bästa chans att ta Tyskland var att vinna hemma och kunna spela på ett resultat här på Signal Iduna Park, Dortmunds hemmaarena. Nagelsmanns landslag har gjort starka resultat en längre tid nu och även om jag själv "bara" valde att spela på mål sist (BLGM) så har jag svårt att se Tyskland missa detta. De har en speed i laget som är läskig för ett Italien som förr eller senare måste framåt. Och de har fansen i ryggen. Nej, jag tror att det blir respass för Gli Azzurri här och det är väl inget att skämmas för mot ett annat starkt landslag. Italienarna fick dessutom Calafiori skadad och hade tufft i luftspelet där Tyskland gjorde båda sina mål.
SPELTIPS
Jag spelar Tyskland till 1.80 hos Bethard (2/5 units)
Vad tror ni?
@lellesandahl på twitter