Lazio gjorde jobbet igår och ännu ett maxspel satt medan Palermo svek trots tidig ledning så är man mer än nöjd med hur söndagen blev inom spel.



Ikväll väntar oss ett spännande möte mellan Torino och Milan som för någon dag sedan ställdes emot varandra i Milano där dem rödsvarta avancerade till nästa omgång efter en andra halvlek som man dominerade i fullständigt.

Montella säger inför matchen att laget skall uppträda likadant ifrån start som i andra halveken i cupen, då kan det bli ett bra resultat ikväll och det instämmer jag helt på. Med honom som tränare har spelarna i Milan fått ett självförtroende och laget är bättre än på länge. Viktig match ikväll då resterande topplag vann sina matcher utom Juventus vilket sätter press på Milan att inte falla efter trots två matcher mindre spelade.

Till denna match saknas ingen märkvärdig. Positivt att De Sciglio är skadad då denne verkligen inte ska få starta mer, äntligen får någon ny chansen. Niang är åter från avstängning och kommer att sitta på bänken högst troligt. Långtidsskadan på Montolivo kom lägligt då denne heller inte ska få starta och bära bindeln i ett lag som Milan. När han har varit borta så fick stortalangen Locatelli chansen och som han har tagit den! Ljus framtid minst sagt.



Torino då som gjort en bra säsong än så länge med nya tränaren Mihajlovic och anfallaren Belotti som verkligen fått sitt genombrott då han leder skytteligan vilket är positivt för deras del dock finns det en lagdel som inte fungerat så värst bra och det är försvaret som blivit som en sorts akilleshäl då kaptenen Glik har lämnat och Maksimovic som bildade en stabil defensiv med G.Ventura vid rodret.

Ikväll skall Emiliano Moretti och Luca Rossettini starta enligt rapporter och det har minst sagt sett svajigt ut när dem spelat. Gäller för Milans del att utnyttja denna svaghet där jag personligen förväntar mig mycket utav Bonaventura och Suso.



Jag anser här att Torino inte skall vara favoriter och att Milans chanser till seger är större än vad oddsen visar och jag väljer att spela på dem med ett litet "fail-safe" vid kryss där man får sin insats åter. Det får duga.

-

Milan DnB(Insatsen tillbaka vid oavgjort) till x2.10 tas med 8.5/10U hos bet365 .

Sidospel:

Bonaventura målskytt till x4.33 tas med 3.5/10U hos bet365 .

Mvh B-K.

This is the stats tab
This is the post tip