Sverige:
Sverige kliver in i en Nations League-vecka på damsidan när man tar sig an Italien och Wales på hemmaplan. Trots att Peter Gerhardssons gäng lite oväntat tappade poäng borta mot Wales senast, när Kayleigh Barton kvitterade från straffpunkten med kvarten kvar att spela, så är Blågult i tabelltopp i Grupp 4 med fyra inspelade poäng. Danmark, som Sverige bortabesegrade med 2-1, och Italien ligger båda på tre pinnar och Wales har bara tagit poängen mot Sverige.
Gerhardsson bjuder på några förändringar i truppen jämfört med senast där Amanda Ilestedts återkomst, efter graviditet och barnafödande, är mest anmärkningsvärd. Den nickstaka Arsenalförsvararen var tidigare en absolut kugge i mittförsvaret och att hon är tillbaka är en rejäl boost. Även Lina Hurtig (som dock lämnat återbud), Anna Sandberg och Madelen Janogy var tillbaka och Liverpools Cornelia Kapocs är med för första gången. Rosa Kafaji är dock med i U23-landslaget i stället och Elin Rubensson har inlett den damallsvenska återkomsten med skadebekymmer och är inte heller med här.
Sverige behöver studsa tillbaka från missräkningen i Wales för att fortsätta behålla kommandot i gruppen, där Danmark och Italien utmanar om gruppsegern.
Italien:
Är en damfotbollsnation på uppåtgående, men åkte senast på en tung smocka hemma mot Danmark, när man föll, 1-3, hemma i La Spezia. Nu väntar en tuffare motståndare i form av Sverige, som man mött ett par gånger de senaste åren. Sveriges 5-0-seger i VM-gruppspelet 2023 var mest anmärkningsvärt, i övrigt har det varit tajta matcher som slutat 1-1, samt 1-0 till svensk favör.
I Andrea Soncins trupp finns bekanta namn som Barbara Bonasea, Cristiana Girelli och unga supertalangen Giulia Dragoni
Sverige studsar tillbaka?
Italien är ingen damfotbollsnation som sveps undan hur som helst, och är ett fotbollslag på uppgång vilket men även visat i tidigare Nations League-möten med Sverige, där det varit tajta matcher. Sverige ska dock vara numret större här, inte minst med missräkningen där Italien föll med 3-1 hemma mot Danmark. Raka ettan finns till 1,52 hos Quick Betting.