Speltips (Slack) Vityaz Podolsk - Avangard Podolsk

SPORT

Fotboll

LIGA

DIvision 2

PUBLICERAD

31/08/2010 13:23

6
post-img

(Slack) Vityaz Podolsk - Avangard Podolsk

SPELSTOPP

31/08/2010 16:00

Speltips (Slack) Vityaz Podolsk - Avangard Podolsk

Slack

Slack

Michael Andersson

PUBLICERAD

31/08/2010 13:23

PUBLICERAD

31/08/2010 13:23

SPELSTOPP

31/08/2010 16:00

SPORT

Fotboll

LIGA

DIvision 2

6
post-img

(Slack) Vityaz Podolsk - Avangard Podolsk

18+ Spela ansvarsfullt Regler & Villkor gäller

Odds 2.37
Tips 1:a

16.00 Ryssland Division2 1:a Odds 2.37 bet365

Vityaz Podolsk - Avangard Podolsk

Det är jämnt i toppen i div2 Center. Efter 19 omgångar ligger Vityaz 2a bara 1 poäng från 1a platsen. Avangard ligger 4a och är bara 2 poäng från 1a platsen. Vityaz har 38 gjorda och 25 insläppta, Avangard har 35 gjorda och 21 insläppta så rätt jämnt där också. En stor skillnad är dock att Vityaz är en större klubb som dessutom spelade i div 1 förra säsongen och slutade på 11e plats men pga finasiella skäl valde man att ge upp sin plats. Till denna säsong och omstart i div2 har man haft målet inställt redan från första omgången att man ska upp igen, för nu har man rensat bland spelarna och ordnat upp sin ekonomi så man klarar av en eventuell uppflyttning till nästa såsong. Avangard som ifjol gjorde sin första säsong i professionell liga har presterat bättre än vad man borde denna säsong och det har börjat visa sig nu på slutet att man inte kan hålla uppe det spelet.

Formmässigt ser det bra ut för Vityaz som har 2 raka segrar och på senaste 5 är det 3 segrar 1 oavgjord och 1 förlust. Man hade en liten dålig period i juni men då hade man 3 viktiga spelare skadade och sedan dem kom tillbaka spelar man som man ska igen och då är man riktigt svårslagna. På hemmaplan har Vityaz varit bra med 7 segrar 2 oavgjorda och 1 förlust med målskillnad på 21-9. Vityaz bäste spelare är anfallaren Myazin som leder skytteligan med sina 13 mål och har verkligen fått sitt genombrott nu 22 år gammal, riktigt bra på huvudet är han också och alltid farlig när han får bollen precis utanför straffområdet, läste jag i alla fall. Man gjorde sig av med en hel del spelare när man gav upp sin div1 plats men det var faktiskt inte dåligt, för laget behövde rensa ut äldre dyra spelare för att ge plats till nästa generations lirare. I och med det så har man nu ett ungt och tekniskt lag där många spelare har klivit fram som inte fått chansen tidigare och dem har storspelat. Man kommer tappa många av dessa spelare till nästa säsong som redan har fått bra erbjudanden från klubbar i ryska högstaligan...men den dagen den sorgen. Man har troligtvis ligans bästa backlinje också och där har man både mycket rutin och ungt blod.

Avangard har som sagt spelat över sin kapacitet egentligen. Första delen av säsongen var riktigt bra men nu har man börjat tappa en hel del. Senaste 8 matcherna har man 3 vinster och 5 förluster varav 1 vinst och 3 förluster på 4 senaste. Hemma har man 6 vinster och 3 förluster med 19-9 i målskillnad. Anledningen till att jag tar upp lagets hemmamatcher är för att dessa lag har samma hemmaplan. Lagets bästa målskytt Svistunov på 6 mål är borta idag pga knäskada och mittfältarna Merkulov och Oskin är borta med sjukdom. Tydligen ska 5 spelare i laget ha haft influensaliknande symtom men alla är ok igen förutom de två mittfältarna som vilas en match till. Idag ställs man mot ligans bästa hemmalag som alltså dessutom är från samma stad (Podolsk) som hårdsatsar för att vinna ligan och ska man ha chans att få Vityaz ur balans idag måste alla spelare prestera till 110%, och det kommer man inte fixa.

Vityaz är en mkt större klubb med mer erfarenhet av toppfotboll än Avangard och första (och enda) mötet mellan dessa lag denna säsong vann Avangard i slutet av maj med 2-1, men Vityaz hade en man mindre på plan då dem åkte på rött i 52a minuten, plus att man matchen innan åkte på de tre skadorna på viktiga spelarna som jag skrev om ovan och var tvungna att ändra om en del i laget.

2.37 på Vityaz är helt enkelt lite för högt odds. Den här matchen ska man vinna. Vityaz har form medan Avangard har tappat sin. Vityaz trupp är bättre på de flesta positioner och Avangard har haft sjukdom och saknar några spelare. 1an känns otroligt bra och vill Vityaz vinna ligan och gå upp då kommer man göra allt för att vinna här och man lär vara rejält laddade för att ge igen för förlusten mot sin \"lillebror\".

Det här alltså ett derby, så räkna med en härlig match där det blir en hel del tryck från läktarna.....vanligtvis är det runt 400 i publiken men i denna match väntas det bli fullsatt med 1500. Iofs har Vityaz runt 1000 i publik när dem spelar...det är den mer eller mindre nystartade lillklubben Avangard som har 400 i publik när dem spelar. Så de flesta är Vityaz-fans idag som kommer för att hjälpa laget tillbaka upp i ettan. En intressant grej är också att Vityaz har plockat de bästa unga spelarna från trakten och Avangard får liksom dem som blivit över. Båda lagen lär höja sig i en sån här match och det innebär ju egentligen inget annat än att Vityaz fortfarande är bättre än Avangard. Idag ger Vityaz igen för senast.

This is the stats tab
This is the post tip

(Slack) Vityaz Podolsk - Avangard Podolsk

SPELSTOPP

31/08/2010 16:00

(Slack) Vityaz Podolsk - Avangard Podolsk

18+ Spela ansvarsfullt Regler & Villkor gäller

Odds 2.37
Tips 1:a

Kommentarer

Logga in eller skapa ett konto för att kommentera
Skapa ett konto
Esko747 -  31 Aug - 17:59
1.66 på bet365 nu! synd att man missade
SirPenta -  31 Aug - 16:42
dags att starta upp en fond hos bet 36 5 igen ser jag, imponerande slack. trist att inte bet fair har alla dessa matcherna..:)
Balroger -  31 Aug - 15:51
Se upp idag grabbar med reken(som förmodligen sitter), jag har ryggat 3 ggr slack och har lyckats pricka in fel varja gång, men nu med hans enorma form ska väl inte ens jag lyckas stoppa honom:) Får be om ursäkt på förhand för att jag ryggar så man inte får skit i efterhand när man nämner det, låter fel att säga tack Slack när jag inte vunnit nåt än men ser ju att du sätter en jävla massa spel nu på slutet som jag lyckats missa att rygga.

Keep up the good work!
djpo -  31 Aug - 14:25
Intressat, men vågar jag rygga? Det brukar ju sluta illa då!?
Jonathan -  31 Aug - 14:17
Och jag ryggar med, tack för dubbeln imorse
Ritzy -  31 Aug - 13:52
Slack: M-Fonden har ryggat nu, så inget tiltregn nu:)

Bettingbonusar för nya kunder

Odds kan ändras. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se

18 + | Endast nya kunder. Min insättning: 200 kr. Maxbonus 500 kr. Omsättningskrav: 6x. Min Odds 1.8. Giltigt i 60 dagar. Stödlinjen.se, Spelpaus.se, Spelinspektionen. Regler och villkor gäller.
Giltig för nya spelare med första insättning på minst 100 kr. Gratisspelet krediterats när du omsatt din insättning 1x till min. odds 1.80. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Läs fullständiga regler och villkor. Stödlinjen.se - Spelpaus.se. Regler & Villkor gäller 18+
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Min. 1.80 odds. Stödlinjen.se, Spelpaus.se. Regler & villkor gäller. | Spela ansvarsfullt.
Erbjudandet gäller nya kunder | 18+ | Minsta insättning 200 kr och minimum odds 1.80 | Regler och villkor gäller | Stödlinjen för spelare och anhöriga | Välkommen till Spelpaus.se | Spela ansvarsfullt
18+. Gäller nya kunder. Min insättning 100 kr. Max bonus 500 kr, gäller 60 dgr. Lägg ett eller flera spel med minsta odds 1,5 för fulla värdet av din insättning för att aktivera bonusen. Omsättningskrav för bonusen är 6x med min odds 1,8 för singelspel, 1,4 per val för multiplar | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se | Fullständiga villkor gäller
18+ | 100% upp till 1000 kr med bonuspengar | Minsta insättning är 100 kr | Bonusen på betting har omsättningskravet 6x | Minimiodds på 1,8 | 60 dagar på dig att fullfölja bonusen från din första insättning
Minsta insättning 100 kr. Maxbonus är 600 kr. Måste omsättas 6x på Sport till min. odds 1,80. Omsättningskrav måste uppfyllas inom 90 dagar efter att bonusen aktiveras. Eventuella bonuspengar som inte har omsatts under perioden förverkas. Spela ansvarsfullt | Stödlinjen för spelare och anhöriga | Välkommen till Spelpaus.se | Regler och Villkor för bonus.

Rekatochklart Speltips

Odds kan ändras. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se

Idag
Live
stellanovicz

stellanovicz

16:20

12 Maj

Österrike - Slovakien

Ishockey - Hockey-VM

Österrike ML

2.90

Idag
Live
jewertsson

jewertsson

18:30

12 Maj

Venezia - Fiorentina

Fotboll - Serie A

Under 2.5 mål

1.64

Idag
Live
LelleSandahl

LelleSandahl

19:00

12 Maj

Superettanpodden - omgång 7

Fotboll - Superettan

X2

1.98

Idag
Live
stellanovicz

stellanovicz

20:20

12 Maj

Finland - Sverige

Ishockey - Hockey-VM

Under 5.0 mål

1.76

Idag
Live
jewertsson

jewertsson

20:45

12 Maj

Atalanta - Roma

Fotboll - Serie A

Under 2,5 mål

2.04

Idag
Live
Aston

Aston

21:00

12 Maj

Sheffield United - Bristol C

Fotboll - Championship

1

1.95

Idag
Live
RoK_Bjornen

RoK_Bjornen

19:00

13 Maj

Björnens Trippel

Annat - Multi

Trippel

5.96

Idag
Live
Polsater

Polsater

19:00

14 Maj

Hammarby - Sirius

Fotboll - Allsvenskan

BLGM

1.87

Idag
Live
Polsater

Polsater

19:00

14 Maj

Halmstad - GAIS

Fotboll - Allsvenskan

1X / asian +0,5

1.84

Idag
Live
stellanovicz

stellanovicz

20:00

25 Maj

Ishockey-VM 2025

hockey-vm - Hockey-VM

Flera spel

0.00

Rekatochklart Poolspel

Odds kan ändras. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se

Författare Tid & Datum Spel Kategori Pris
RoK_Bjornen

RoK_Bjornen

19:00

12 Maj

Topptipset Tips 12/5 Fotboll
216 kr
RoK_Bjornen

RoK_Bjornen

19:00

12 Maj

Topptipset Tips 12/5

Fotboll

216 kr