Sirius hemmapremiär spelas mot Djurgården.
Mitt speltips: Över 2,5 mål i matchen.
Tycker Djurgården imponerade stort i premiären mot Malmö. Spelmässigt bra insats där de förtjänade mer än den 1-0-torsk de åkte på. Framför allt förtjänade de inte att gå mållösa, hade ribbskott, Danielsons otroliga miss och flera vassa omställningar där de precis missade sista passningen.
Det var mot seriens kanske bästa försvar, ett Malmö som verkade rätt nöjda med att ligga lågt i den matchen. Här är motståndet betydligt lättare i form av Sirius. En bortamatch som nästan alltid blir som en hemmamatch dessutom. Konstgräs, kort resa och alltid mycket fans med sig. Bör ha jättebra chans att få lite retroaktiv utdelning här. Stor konkurrens om de offensiva platserna med Zugelj, Sawo och Haarala som inhoppare senast. Priske fick inte ens hoppa in. Så att de har Rapid Wien i Conference League på torsdag kan säkert stjäla lite fokus, men inte så mycket att det blir ett problem.
Bakåt släppte Djurgården till väldigt lite med tanke på hur vasst motståndet var. Men det här blir en helt annan typ av match.
Sirius går över 2,5 igen?
Sirius fick med sig en tung premiärtrea nere i Värnamo (2-1 efter vänt underläge). Inför den matchen konstaterade jag:
"...Sirius där det varit svängdörrar under försäsongen. Uppsalagänget bygger nytt med Engelmark vid rodret, ny målvakt (Diawara) och nya mittbackar. På förhand känns Sirius som ett riktigt överspelslag den här säsongen. Framåt har de Jocke Persson, Milleskog, Walta och ett par till vassa namn sedan tidigare. Visserligen tappat Salech, men fått in skotten (!) Ure, som säkert blir bra över tid. Bakåt har det sett stökigt ut med fyra insläppta mot såväl AIK som Bajen i träningsmatcher. Träningsmatcher är vad de är, men jag tycker inte Sirius känns som någon betongdefensiv, knappast bättre än i fjol då de släppte in mål i 26/30 matcher."
Var väl ingen sprudlande match mot Värnamo, men mål blev det. Fick klara sig utan viktige Milleskog, återstår att se om han kan vara tillbaka redan här. Även om Värnamomatchen inte sprudlade är min bild av Sirius intakt - de kommer ha en hel del målrika matcher den här säsongen. Eftersom de vände och fick med sig en seger är det här nästan ett frislag för deras del - kan gå in betydligt mer avslappnade med en seger i ryggen.
Hemmapremiär och fullsatt - Sirius bjuder upp till dans här. Kan se bägge lagen gå för det och näta här. Det är en bra start på ett överspel. Jag tror det här har alla förutsättningar att bli en sevärd och händelserik historia.
Speltips: Över 2,5 mål i matchen.