Atlas spelar 0-0 i en match där man helt klart var närmare segern.
Bollen ville inte in trots att man anföll stora delar i andra HT.. Trist.

Siktar på att studsa tillbaka direkt med följande spel!

Rätt så överlägsna ligaledarna i Argentina C Metropolitana Sacachispas tar emot Sportivo Barracas som man skall avfärda under normala omständigheter ikväll.

Hemmalaget som är obesegrade i 10 raka matcher varav 9 segrar har tagits går emot avancemang i storartad stil!
Nyckeln till framgång har varit lagets offensiv med 27 gjorda mål på endast 12 matcher.
Det är inte så att en spelare sticker ut som målskytt även om Maximiliano Quinteros är främst där utan det är flertalet spelare som står på 3-4+ gjorda mål var.

Jag tycker att ettan känns lite väl hög och spelar den med en rätt så hög insats.
Två lag som föregående säsong låg rätt så jämnt till är det en viss skillnad på nu och det får vi se lite senare ikväll om jag ska frågas.
Ett annan intressant spel får bli överspelet som Sacachispas själva kan klara av om effektiviteten finns där som man hoppas på naturligtvis.


Det får duga. Trevlig lördag.


Mitt spel blir således: Sacachispas @1.85

Sidospel: Ö2.5 @2.07

Twitter: @Sudameriicana

This is the stats tab
This is the post tip