Qarabag:
Har ett berg att bestiga i returen hemma i Azerbajdzjan efter att ha torskat med klara 0-3 bort på Maksimirstadion i första mötet. Trots stora segersiffror var Qarabag långt ifrån utspelat borta mot Dinamo Zagreb. Azererna hade större delen av bollinnehavet och skapade hela 18 avslut mot mål – dock bara 4 på mål. Dinamo Zagreb var desto mer effektiva och gjorde tre mål från nio avslut på mål och 20 avslut totalt. Så gott om chanser i första mötet, med andra ord.
Det kraftiga underläget tvingar förstås Qarabag att anta en än mer chansartad och offensiv inställning till returen, där man helt enkelt behöver käka upp tremålsunderläget för att Champions League-drömmen ska uppfyllas. Att det finns mål i Qarabag-gänget såg vi i de tidigare rundorna när Ludogorets besegrades med sammanlagt 8-4 och Lincoln Red Imps med 7-0.
Att Qarabags fokus ligger på returen såg vi månne redan i helgen, när man föll hemma mot Turan Tovuz i ligaspelet, andra förlusten i följd på första gången i ligaspelet, som man dominerat på sistone och vunnit tre ligatitlar i följd. Det är första gången på ett år som Qarabag förlorat två matcher i rad.
Dinamo Zagreb:
Har fått en perfekt start på den nya säsongen med fem segrar på lika många försök i den kroatiska ligan, och nu ena benet i Champions League efter 3-0-segern hemma på Maksimirstadion, efter mål från Marko Pjaca och en dubbelsalva från Sandro Kulenovic. Dinamo Zagreb fortsätter att vara målglada och visa upp att tränare Sergej Jakirovicförfogar över många offensiva vapen där målbördan sprids ut på många spelare.Landslagsanfallaren Bruno Petkovic har dessutom inte ens öppnat målkontot för säsongen, även om han bidragit poängmässigt med ett gäng assist. Mer att hämta där, med andra ord.
I helgen vann Dinamo Zagreb med 2-1 mot HNK Gorica. Sedan tidigare är högerbacken Sadegh Moharrami långtidsskadad med ett korsband och försvarskollegan Mauro Perkovic är borta ytterligare ett par veckor, även han med knäproblem.
Qarabag måste satsa allt
Qarabag har ett berg att bestiga i returen och det ska till något extraordinärt om Dinamo Zagreb inte ska gå vidare, men azererna kommer ge sitt allt. ”Vi kommer ett kämpa till slutet”, säger tränare Gurban Gurbanov. Qarabag måste gå för det, och hoppas på ett tidigt mål för att ingjuta hopp i jakten. Chanser saknades inte i första mötet, som var en öppen historia, och vi kan nog få se något liknande i Baku. BTTS & Över 2.5 mål kan testas till 1,86 hos Pinnacle .