Arsenal gästar Nottingham Forest på onsdagen.
Mitt speltips: 1x eller asian +0,5 på hemmalaget. Spelet sitter om Nottingham nyper en poäng.
Hämta 500 kr bonus till matchen →
Arsenals skadeproblem är väldokumenterade vid det här laget. En redan relativt tunn forwardslinje saknar sina fyra främsta spelare:
Saka, Jesus, Martinelli och Havertz. Det gör att det som finns tillgängligt offensivt är parodiskt svagt för ett lag som ligger tvåa i PL. Matchen mot Leicester för tio dagar sedan var rätt usel, men två sena Merino-mål sminkade över insatsen en del. Att det såg uselt ut i 80 minuter vändes till det där klassiska "starkt att vinna när man inte är bra"-narrativet.
Följde upp det med en ännu sämre insats mo West Ham i lördags. För mig som ser alla Arsenals matcher är det nog den sämsta insatsen jag sett laget göra på flera säsonger. Sett Arsenal förlora matcher hemma mot bottenlag tidigare när de bombarderat motståndarmålet men baa inte fått in bollen. Den här gången skapades ingenting. Skadeproblemen bidrar starkt, dessutom är Martin Ödegaard inne i en väldigt svag period, alldeles för ensam och inte kapabel att göra saker själv för dagen.
Förlusten mot West Ham blev spiken i kistan för det där titelracet som Arsenal varit inne i eller borta ifrån beroende på vecka senaste månaderna. Såklart det kommer finnas motivation ändå, men det är inte en titel de jagar nu.
Svårslagna Nottingham
Nottingham har bara förlorat två av tolv hemmamatcher på hela säsongen. En av säsongens överraskningar även om de kanske fått med sig lite väl många poäng. Är kanske inte ligans tredje bästa lag som tabellen säger och det tror jag kommer visa sig när säsongen summeras. Men är definitivt ett av de bästa lagen bakom de stora drakarna.
Nuno spelar ett spel som jag tror passar dagens Arsenal extremt dåligt. Lär backa hem och packa ihop det, då har Arsenal inte kvalitet nog just nu för att låsa upp knutarna. Samtidigt tycker jag offensiven är bra nog för at göra minst ett mål mot Arsenal - om de lyckas med det är poängchansen extremt god - för det är svårt att sevart Arsenal ska hitta två mål här.
Tagit poäng mot Liverpool hemma, slagit Villa och Spurs. Skadeläget i skrivande stund bra. Jag tror de har klart bra poängchans här i vad jag tror blir en tajt och målsnål historia.
Speltips: Asian +0,5 på Nottingham