Newcastle kommer till matchen med kanske den skönaste känslan i truppen någonsin. Anledningen? Man tog hem ligacupen och därmed den första titeln på 70 år genom att vinna mot självaste Liverpool i finalen. Alexander Isak fanns så klart med i målprotokollet och Isaks status i klubben nu måste sägas vara på sin peak. I ligan har han gjort 19 mål och 5 assist, att hinna ikapp Salah på 27 mål och 17 assist (!) känns inte så troligt, men att slå Haaland på 21 mål (Haaland som nu också verkar skadad) är fullt möjligt.

I ligan har Newcastle inte varit lika övertygande men man jagar fortsatt europaplatserna. Men ligger nu på en sjätteplats och 47 poäng med bara två poäng upp till Chelsea på 49 poäng. Man har även en match mindre spelad vilket gör att man går upp på direktplats till Champions League om man vinner mot Brentford i denna match. Man har vunnit sina 7/10 senaste matcher på hemmaplan.

Brentford är starka på bortaplan med fem raka segrar på resande fot och senast slog man fina Bournemouth med 1-2. Men någon gång måste deras fina bortafacit ta slut och sanningen är att man aldrig vunnit mot Newcastle på St. James’ Park. Jag tror inte att man gör det denna gången heller. Deras offensiva kraft med Mbuemo & Wissa med flera är alltid ett hot och jag tror inte att man går från denna match nollade, men det kommer inte räcka med ett mål för att vinna tyvärr.

Mycket mål men alltid en vinnare

Det är alltid mycket mål när dessa lagen möts. De senaste tre mötena har slutat 3-1, 4-2 och 2-4. Det som är intressant är dock att i de tio senaste mötena har det bara delats på poängen en enda gång. Jag tror med andra ord att vi visserligen kommer att få se mycket mål men samtidigt tror jag vi får se ett av lagen ta hem alla tre poäng. Brentford ska inte räknas bort, men ett Newcastle med en titel ryggen och mycket att spela för kommer att vara farliga här. Jag skulle säga att den där CL-platsen egentligen ligger i deras egna händer nu och det vet de om. 

Newcastle rak seger till 1.82 på Svenska Spel klickas!

This is the stats tab
This is the post tip