Juventus:

Derby d’Italia-söndag under en nyckelvecka för Juventus, som samtidigt försöker manövrera Champions League-avancemang, där returen väntar mot PSV Eindhoven på bortaplan på onsdag – där Juve har en 2-1-ledning från Turin att gå på.

Jag tycker Juventus har ryckt upp sig en hel del på sistone när Thiago Mottas lag plötsligt slutat kryssa och börjat både vinna fotbollsmatcher och producera mål – för en gångs skull. PSG-lånet Randal Kolo Muani har haft en omedelbar effekt på Juventus anfallsspel där han både bidragit med poäng själv och fungerat väl i samspel med andra – inklusive Dusan Vlahovic när de båda stjärnanfallarna delat spelminuter på planen. Förra mötet med Inter i Milano var en färgsprakande tillställning som slutade 4-4 efter två sena mål från Kenan Yildiz.

Juve är femma i Serie A och har tre raka segrar, där alla gått över 2.5-målslinan och båda lagen funnit nätet i samtliga dessa matcher. Andrea Cambiaso är tillbaka i kollektiv träning och kan vara aktuell för en plats på bänken. Douglas Luiz är dock alltjämt skadad, precis som Arkadiusz Milik, Bremer, Juan Cabal och Pierre Kalulu.

Inter:

Efter dubbelmötet mot Fiorentina – bortaförlust, 0-3, och hemmaseger, 2-1 – har Inter haft spelledigt sedan i måndags i egenskap av att man tog en direktplats i Champions Leagues ligafas. Inter misslyckades nyttja matchen man hade till godo för att kliva upp i tabelltopp, men I Nerazzurri skuggar alltjämt Napoli i tabelltoppen – en pinne bakom Partenopei.

Skadeläget är bra där Denzel Dumfries återvänder efter avstängning och endast reservmålvakten Raffaele Di Gennaro saknas. Så starkast möjliga lag tillgängligt för Simone Inzaghi.

Mer målglatt Derby d’Italia än vanligt?

4-4 i höstmötet, men generellt sett brukar Derby d’Italia vara ett tajt och målsnålt möte som avgjorts med knapp marginal. Jag tror dock vi kan få en lite annorlunda historia här. Juventus offensiv har vaknat till liv sedan Randal Kolo Muani anlände och man har till och med slutat kryssa och börjat vinna fotbollsmatcher – även om det inte var någon övertygande prestation i 2-1-segern mot Como i senaste ligamötet. Inter är Italiens starkaste lag i mina ögon och jag tycker det finns förutsättningar för att det här blir ett mer målglatt randigt stormöte än vanligt. Över 2.5 kan testas till 2,16 hos Coolbet .

This is the stats tab
This is the post tip