Tänkte på denna matchen redan i början av veckan då Fd Kalmar FF spelaren Niklas Kaldner blev klar för Emmaboda. Man har sen innan Lasse Johansson och Lucas Nilsson som precis som Kaldner kommer från just Kalmar FF. Lucas har tillkommit nu i slutet medans Lasse har varit skadad och sjuk och missat många matcher.
Inför morgdagens match har Emmaboda sitt starkaste lag(någonsin) hemma mot serieledarna. Kaldner tillkommer vilket är ett rejält lyft. Lasse är tillbaka efter skada och Lucas kommer också till spel. Emmaboda har tagit 11 av 15 poäng hemma och måste ju vinna för man ligger risigt till i tabellen.
Älmhult imponerar i toppen men imorgon saknar man Kalle johansson och Niklas Bengtsson som är avstängda. Bengtsson är för övrigt lagets anfallare och bästa målskytt. Lägg därtill ett riktigt laddat hemmalaget som kommer kriga som aldrig förr. Med 3 fd allsvenska spelare i laget vågar man nog inget annat.
Nej, tror mycket på hemmalaget även om kanske inte hela startelvan håller klass. Men 3 sådana spelare höjer helt klart ett division 3 lag. Jag tror på minst 1 poäng men kommer också spela den raka ettan.