Jag är helt övertygad om att vi får en målrik lunchmatch på söndag i den spanska La Liga, när Celta Vigo tar emot Real Sociedad på Balaidos. Gästerna Real Sociedad är en pytteliten favorit till seger, med tanke på den fina formen. I övrigt är det jämnt mellan lagen. Celta Vigo brukar kunna höja sig bra på hemmaplan och det räknar jag med att de gör i denna viktiga match, för att undvika att hamna långt ner i tabellen. Båda lagen har starka offensiv så chansen en stor till ett målkalas här.
Det har varit en trög inledning på säsongen för Celta Vigo. Efter nio omgångar har det endast blivit nio poäng och laget är en delad trea från slutet, ihop med Betis och Eibar. Det största problemet har varit målskyttet, då Celta Vigo endast har gjort fem mål i inledningen. Mycket konstigt, i mitt tycke, med tanke på den kvalitén som finns i truppen. Med spelare som Santi Mina och Iago Aspas på topp, samt Denis Suarez, Rafinha och Brais Mendez på kanterna borde det har blivit en hel del mål framåt.
Vändningen kommer att komma och det är bäst för tränaren Fran Escriba och den kommer nu, då han riskerar kicken enligt spansk media vid en förlust mot Real Sociedad. Det underlättar inte heller att högerbacken och lagkaptenen i Celta Vigo, Hugo Mallo, utgick skadad strax innan pausvilan senast. Han kommer till start men spelar alltså småskadad. Det kommer att bli svårt att hålla undan Real Sociedads offensiv i vilket fall, så Celta Vigo måste få igång målskyttarna för att ha en chans.
Real Sociedad går från klarhet till klarhet och befinner sig på en fjärde plats i tabellen. Inget konstigt alls, med tanke på att laget går all-in direkt från start i samtliga matcher. De är totalt orädda och visar ingen respekt för något av laget. Det är full fart framåt som gäller, med tre vassa anfallare som håller svensken Alex Isak på bänken. Det går dock inte att argumentera med tränaren Imanol Alguacil, som snittar två mål per match, på deras senast sju spelade matcher. På de fem senaste ligamatcherna har det blivit över 2,5 mål i matchen i samtliga möten för Real Sociedad. Den sviten borde inte brytas mot Celta Vigo.
Därmed finner jag ett värde i nästan dubbla pengar på att vi ska återigen få se minst tre gjorda mål denna gång också, då Real Sociedad är i farten och Celta Vigo piskade att göra mål. Så det blir ett spel på över 2,5 mål i matchen till 1.96 i odds.
Själva oddset finnes hos SpeedyBet , Bethard & FastBet .
---
Bekräftad startelva Celta Vigo:
Ruben Blanco, Hugo Mallo, Nestor Araujo, Joseph Aidoo, Pape Cheikh, Denis Suarez, Brais Mendez, Stanislav Lobotka, Lucas Olaza, Santi Mina & Iago Aspas.
Bekräftad startelva Real Sociedad:
Alex Remiro, Joseba Zaldua, Robin Le Normand, Igor Zubeldia, Nacho Monreal, Martin Odegaard, Diego Llorente, Mikel Merino, Mikel Oyarzabal, Willian Jose & Portu.
---
100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1500 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1000 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller