Speltips: Mallorca över 2,5 hörnor @ 2,10 - bet365 -
Speltips: Mallorca över 2,5 kort @ 1,94 - Expekt

Guldjakten går vidare för Barcelona medan Mallorca i sin tur kämpar för att komma ut i Europa nästa säsong.

Både Barcelona och Real Madrid avgjorde sina senaste matcher på stopptid och därmed är det oförändrat i tabelltoppen. Det bli häftiga veckor som avgör vart La Liga bucklan ska hamna och som extra krydda är det Barcelona och Real Madrid som gör upp om segern i Copa del Rey. Barca har även Champions League att tänka på där Inter väntar i semi-final.

Katalanerna kommer närmast från ett målkalas mot Celta. Ferran Torres, Dani Olmo och Raphinha X 2 satte målen för Barca men Celtas Borja Iglesias höll på att förstöra festen med sitt hattrick. Tycker dock mest att målvakterna är att skylla för den höga målproduktionen, varken Vicente Guaita (Celta) eller Wojciech Szczesny (Barcelona) hade någon bra dag på jobbet.

Robert Lewandowski utgick med skada och missar åtminstone den här kampen. Sedan får vi se hur pass alvarlig skadan är och om det blir fler matcher utanför matchtruppen för den polske landslagsanfallaren. Marc-Andre ter Stegen (mv), Alejandro Balde (b), Marc Casado (m) och Marc Bernal (b) out sedan tidigare.

Ronald Araujo, Gavi, Dani Olmo och Lamine Yamal fanns på bänken senast och är här aktuella att starta.

Testar överspel på kort & hörnor för bortalaget

Mallorca var tippade att fightas om nytt kontrakt men är nu med i racet om Europaplatser med sex omgångar kvar av säsongen. Barcelona och Real Madrid blir tufft att möta men i övrigt formsvaga Girona, jumbon Valladolid, samt Getafe som mer eller mindre befinner sig i ingenmansland. Rayo Vallecano är ett lag som utmanar om Europa, men inte omöjligt att vi får se Mallis i Europa League eller Conference League till hösten.

Tog senaste man var på fastlandet en fin seger uppe i Baskien när Real Sociedad besegrades med 2-0. Det var dock första trepoängaren på bortagräs under 2025 så man trivs betydligt bättre hemma på ön. Kommer inte ge lika stora ytor som Celta bjöd på och det är sällan det blir fler än tre mål när Los Piratas sparkar boll. Ska väl ändå nämna att Barcelona vann med hela 5-1 i bortamötet tidigare under säsongen. Tre av målen kom sista kvarten, när Frenkie de Jong och Pau Victor kom in med friska ben.

En som brukar ha trubbel med Barcas anfall är Pablo Maffeo och han hade varit ett givet kortspel men dessvärre är argentinaren avstängd och även Dani Rodriguez sitter på botbänken. Högerbacksplatsen kan tas av Mateu Morey medan Rodriguez ersättare är mer oklar men vi gissar på Antonio Sanchez som precis som Dani kan spela på många positioner.

Manu Morlanes (m), Robert Navarro (m), Takuma Asano (a) och Vedat Muriqi (a) dras alla med muskelskador och inte kunnat medverka i de senaste fighterna. Sena tester avgör om någon i kvartetten kan komma till spel denna gång.

Testar två överspel på bortalaget. Mallorca över 2,5 hörnor @ 2,10 ( bet365 ) och Mallorca över 2,5 kort @ 1,94 ( Expekt ). Tycker båda linorna är rätt låga och det känns spelvärt att få runt två gånger pengarna på dem. Mallis är ett lag som drar på sig många kort och tre hörnor känns inte heller som onåbart i matchen. 

This is the stats tab
This is the post tip