Hässleholm har inlett hösten med enbart segrar, men det är mot dåliga lag och med endast uddamålsvinster. Har pratat med spelare i lagen de mött och de har absolut inte imponerat. Senast mot Rydsgård kunde Rydsgård lika bra vunnit.
För fina 2.5 gånger pengarna tror jag på Brantevik. Jag mötte själv dem i förra omgången och de imponerade riktigt mycket, och mot Hässleholms långa och sega backlinje kan Branteviks snabba djupledsspel i Sassersson och Nylander vara extremt vinstgivande.
Brantevik spelade 2-2 mot oss, Ystad IF (trea i tabellen) på bortaplan i förra omgången, trots att de saknade två vassa spelare som är tillbaks idag. De är även erkänt svåra på hemmaplan, inte minst för deras jävliga omklädningsrum för bortalaget, som närmast kan jämföras med en busstoalett. Matchen innan det tappade Brantevik en 4-1 ledning till 4-5 förlust på 30 minuter, men jag tror det tände till laget ordentligt, för mot oss förde de allt spel och förtjänade att vinna.
Som sagt, Hässleholms form är högst tvivelaktig medan Brantevik är ett hungrigt lag som är bra på hemmaplan. Jag prövar ettan med en medelinsats!
100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller200 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1000 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller