Vikings tar emot Seahawks i en mycket intressant matchup. Seahawks har inlett säsongen 1-1 efter att ha inlett med att vinna mot Colts med 28-16 innan man senast förlorade mot Titans i en spännande match, 30-33.

Vikings har å sin sida inlett med två raka förluster, mot Bengals 24-27 i OT och mot Cardinals 33-34, två riktigt jämna matcher där man precis kommit upp kort. Mot Bengals förvånade man mig lite negativt offensivt, men mot Cardinals höll man det oväntat jämnt och borde vunnit matchen om det inte vore för ett missat field goal i slutsekunderna från ynka 37 yards.

En stor anledning - som alltid när Vikings spelar bra - stavades Dalvin Cook. Cook är en superstjärna och en av ligans bästa running backs. Han sprang med bollen 22 gånger för 131 yards (snitt på nästan 6 yards/försök) och tog emot 2 passningar för 17 yards. Han stod alltså ensam för 148 av lagets 419 offensiva yards.

Nu kommer Mattison försöka fylla Cooks skor, och även om han hajpats upp så visade han förra säsongen inte upp ett spel som var i närheten av Cooks nivå. Det är ett väldigt stort avbräck för Vikings när Cook är borta.

Båda lagen har relativt kassa försvar, men jag tror att med Cook borta kommer Seahawks få det lite lättare att försvara i varje fall. Offensivt har Seahawks en av ligans bästa QB:s i Russel Wilson, man har ett habilt springspel med Chris Carson och man har otroligt bra passningsmottagare i DK Metcalf och Tyler Lockett m.fl.

Seahawks har också vunnit de 6 senaste matcherna lagen emellan.

Seahawsk -2 @1,91 är med Cooks frånvaro givet i min bok.

Rygga på egen risk, och lycka till!

This is the stats tab
This is the post tip