Vecka 2 gick klart bättre analysmässigt än vecka 1, även om jag tyvärr gick bet på alla 4 spel i Ravens-Chiefs vilket gör att det ser sämre ut än vad det var för mig under veckan. Statistiken på mina NFL-rekar under vecka 1 och 2 är fortfarande på minus, med 12 vinster och 16 förluster. Så ha det i åtanke när ni funderar på att rygga.
Christian McCaffrey är en av hela NFL:s absolut bästa spelare, och hans betydelse för Panthers går inte att överskatta. Han är en av de Running Backs i ligan som springer mest med bollen, ofta 20+ springförsök, och han är också en av ligans absolut bästa passningsmottagande RB:s.
Förra året fick CMC säsongen spolierad av skador, vilket gjorde att han bara spelade 3 matcher.
På de matcherna hade han
97 rushing yards + 38 receiving yards = 136 totala yards
59 rushing yards + 29 receiving yards = 88 totala yards
69 rushing yards + 82 receiving yards = 151 totala yards.
Under 2019 snittade han 151 totala yards/match, och gick över 135 totala yards 11 av 16 matcher.
I år har han inlett med att i premiären springa för 98 yards och ta emot passningar för 89 yards = 187 totala yards i premiären och sen springa för 72 yards och ta emot passningar för 65 yards = 137 totala yards i omgång 2.
Den stora fördelen med CMC är att han är nästan immun mot "game script" till skillnad från de flesta running backs. Alltså, "game script" är att hur det går i matchen för laget påverkar coachernas beslut om huruvida man ska springa mycket eller passa mycket. Förenklat kan sägas att om laget leder så kommer man springa mer med bollen = bra för RB:s, om man ligger under kommer man passa mer med bollen = dåligt för RB:s.
Men eftersom CMC är lagets mest effektiva offensiva spelare vare sig man springer med eller passar bollen så knaprar han nästan alltid ihop väldigt mycket yards. Det enda som hindrar är egentligen att han, precis som alla kan ha, har en dålig dag på jobbet, vilket han som ni ser ovan väldigt sällan har, eller att han skulle dra på sig en skada under matchen.
Nu ställs Panthers och CMC mot Houston Texans. Texans som överraskade i premiären sett till hur enkelt de vann mot Jaguars (ett Jaguars som dock är under all kritik hittills!) och som sen stod emot Browns på ett oväntat bra sätt även om det till slut blev förlust med 10 poäng. Nu har Texans dock sin QB Tyrod Taylor skadad och som redan är bekräftad att han missar matchen. Det kommer göra Texans klart försvagade offensivt, vilket kommer ge Panthers mer tid med bollen, och CMC kommer ha en "field day" och jag är skulle inte bli förvånad om han närmar sig 200 totala yards när matchen är färdigspelad.
CMC över 134,5 rushing + receiving yards @1,90 är ett spel det finns massvis av värde i inför den här matchupen.
Som alltid; rygga på egen risk - och lycka till!
100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1500 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1000 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller