Steelers tar emot Bills i en intressant match och det snack som föregått matchen är QB Russell Wilsons debut för "black and gold". Wilson kommer starta matchen och visa hur han mår efter sin lättare skada. Det kommer vara en tät envig fram till säsongen startar gällande Steelers QB-situation. Wilson eller Fields. Den mer erfarna (36 år med 12 säsonger i NFL) kontra den snabba och mer underhållande.

Generellt sett har Steelers fortfarande många positioner i laget som inte är satta. Det finns flera i B-rotationen som spelar för sin livhank och kommer göra allt för att bevisa att de tillhör 53-manna truppen. Steelers defense är riktigt bra när starters spelar och initialt kommer de att göra så om inget oförhappandes inträffar.

Bills är ett lag som jag har svårt att sätta in i år. De har tappat så många viktiga kuggar och fyllt på hyggligt. Visst; Josh Allen är Josh Allen, men jag är bekymrad. I veckan som gick tappade de ånyo LB Matt Milano som nyligen kom tillbaka efter en svår skada. Nu fick han åter en säsongsskada och är borta 2024. Det är tunga avbräck.

Såväl Steelers som Bills kommer spela sina A-spelare från start. Det har båda lagens coacher gått ut med. MEN. Det kommer bli korta gästspel och i BIlls fall; skydda QB Josh Allen med allt som laget har för om han går ner skadad, då är Bills saga all för 2024.

Jag gillar underspelet i den här outingen. Jag tar U38.5 poäng till oddset 1.90 hos Unibet .

Värt att notera:

1. Steelers och Bills har två av NFLs bästa management och organisationer. De är grymt skickliga och har över en lång tid satt en sådan kvalitetsstämpel i hur man coachar ett lag. Tomlin och McDermott är riktigt bra. Med det sagt; de vet också att en preseason-fajt inte är hela världen, därav A-spelare får spela en kort stund. Steelers är i behov av att finna spelare som i dagsläget är med i B-rotation för att se om de duger. Det kommer bytas spelare tidigt och det är därför jag gillar U38.5 poäng totalt.

2. Mot Bears spelade Bills QB Josh Allen bara en quarter. Räkna med max den tiden i afton.

3. Steelers QB Russell Wilson kommer få mer speltid för han behöver det. Han vill känna på "real football tempo" och det kommer han få initialt. 

4. Jag gillar som sagt spelvärdet på U38.5 totala poäng. Bills hade enorma problem med att springa mot Bears senast och nådde en total om 77 yards, samtidigt som Steelers run defense tillät starka Texans att bara nå 80 yards. Vad säger det? Jo; Bills kommer få stora problem med att springa igen OCH om QB Allen lyfts av tidigt för reserv-QBs = då vet vi att få poäng kommer komma framåt.

Jag ser fram emot att få se Steelers Wilson möte Bills Allen över ett par bollar, men spelvärdet ligger i att totalen går under 38.5 poäng till fina oddset 1.90 hos Unibet .com.

/RoloMartins




This is the stats tab
This is the post tip