Då är det dags för vecka 5 att avslutas, och vilken omgång vi haft - nu har NFL börjat på riktigt!

Vi fick se en rejäl batalj mellan Chargers och Browns (47-42 till Chargers!) och sen se Bills åka och dominera Chiefs i en rejäl styrkedemonstration, väldigt imponerande!

Omgången avslutas med mötet mellan Ravens och Colts, och det är två ganska svårplacerade lag än så länge, framförallt Ravens.

Colts är ett av ligans sämre lag, fast dom är ett av de bättre sämre lagen haha. Man inledde med 3 raka förluster innan man senast slog Dolphins med 27-17.

Förlusterna kom mot bra lag i Seahawks, Rams och Titans, så egentligen har det gått ungefär som förväntat för Wentz och gubbarna.

Det som blivit tydligare och tydligare är att man har en WR som står en bit framför övriga, och det är Michael Pittman Jr, som efter att i premiären tagit emot 3 av endast 4 passningar för 29 yards sen varit det tydliga hotet i passningsspelet för Colts.

Han har efter det tagit 12, 12, 8 targets och tagit emot 8, 6, 6 av dom för 123, 68 och 59 yards.

Detta i matcher då Wentz bara kastat för ca 200 yards/match (247, 194, 228). Pittman har alltså stått för 37% av lagets passningsyards.

Jag tror att ett Colts som möter ett starkt springförsvar (Ravens tillåter 7:e minst antal rushing yards/match hittills) och som troligtvis kommer ligga under stora delar av matchen kommer behöva förlita sig på passningsspelet. Och då kommer man vilja involvera sin bästa passningsmottagaren. bet365 erbjuder 1,90 på Pittman över 52,5 receiving yards, och det ska vara taget alla dagar i min bok.

Rek 1: Pittman över 52,5 receiving yards @1,90 ( bet365 ) 10/10.

I den här matchen är Ravens rättmätiga favoriter. Man inledde med förlust borta mot Raiders i OT (33-27), men sen har man tre raka vinster, inklusive en holmgång borta mot Chiefs då man vann 36-35.

Sen lyckades man med minsta marginal slå Lions med 19-17 genom ett rekordlångt field goal i slutsekunderna (66 yards!) innan man senast relativt enkelt tog hand om dittills obesegrade Broncos då man vann 23-6.

Ravens fick lite kris vad gäller springspelare då RB efter RB gick sönder precis innan säsongen drog igång, och man värvade in veteran efter veteran för att ersätta de skadade spelarna. In i truppen kom Latavius Murray, Leveon Bell och Devonta Freeman.

Av dom har Murray utkristalliserat sig som den tydliga RB1:an, och hade i senaste matchen mot Broncos 18 springspel, att jämföras med 4 för Bell och 1 för Freeman.

Ingenting tyder på att man kommer ändra på detta till den här matchen, och eftersom man är favoriter och bör kunna kontrollera den här matchen så tror jag att han kommer få rätt många försök även här.

Linan på Murray vad gäller rushing yards tycker jag är för låg hos bet365 , på 48,5 rushing yards @1,90. Jämför med Unibet som har linan 54,5 rushing yards @1,88.

Rek 2: Murray över 48,5 rushing yards @1,90 ( bet365 ) 10/10

Sammanfattning:
Rek 1: Pittman över 52,5 receiving yards @1,90 ( bet365 ) 10/10
Rek 2: Murray över 48,5 rushing yards @1,90 ( bet365 ) 10/10.

Rygga på egen risk, och lycka till!

This is the stats tab
This is the post tip