Söndagens sista match är Ravens-Browns, i en otroligt viktig match för kampen i divisonen (AFC North). Just nu leder Ravens divisionen på 7-3, medan vi har Bengals på 7-4 efter deras seger tidigare ikväll innan vi hittar Browns på 6-5 på tredje plats.

En vinst för Browns skulle alltså göra att alla tre lagen skulle ligga på 7-4, en seger för Ravens ger dom lite utrymme ner till Browns i varje fall.

Browns är ett av lagen som springer mest i hela ligan, det är bara Eagles som springer fler yards/match, och det är för att de har QB Hurts som springer mycket. I Browns är det Mayfield som är QB och han springer inte alls på samma sätt, utan hos Browns bygger spelet på vanligtvis Chubb och Hunt, lagens running backs. Nu är Hunt fortfarande inte i spel, men Chubb är igång efter att ha missat ett par matcher tidigare under säsongen.

Chubb har spelat 8 av Browns 11 matcher, och har bara 1 gång sprungit färre än 83 yards, och det var vecka 8 då han kom tillbaka efter att ha missat vecka 6 och 7.

Ravens har ett av ligans bästa springförsvar, men det har också att göra med att de flesta lagen väljer att utnyttja Ravens relativa svaghet i passningsspelet, och knappt försöker (nåja) springa mot dom. Men det är inte något Browns kommer göra. Det ligger i Browns DNA eller nåt att springa med bollen, och det kommer man göra vilka man än möter.

Chubb är supertydlig RB1 i Browns, men med Hunt utanför spel så får han ytterligare ett par touches. Chubb lär få 20+ springförsök och brukar alltid komma loss ett par gånger/match. Jag är förvånad om Chubb inte kommer upp i 100 rushing yards.

Chubb över 80,5 rushing yards @1,90 ( bet365 ) 10/10

This is the stats tab
This is the post tip