Wow! Äntligen är det dags för premiären av årets upplaga av NFL! Som vanligt är planen att varje vecka delge er mina tankar kring omgången och bjuda på så bra rekar jag bara kan. Detta blir 8:e raka säsongen jag rekar NFL, och alla tidigare 7 säsonger har slutat i gröna siffror (i varierande storleksgrad).
Jag har redan rekar ett par långtidsspel, men årets första rek i enskild match hittar vi såklart i premiären. Och vilken premiär vi bjuds på! Regerande mästarna Rams tar emot årets favoriter i Bills; detta kan bli mycket sevärt! Tyvärr lär jag själv inte kunna följa matchen ’live’, utan det kommer (högst troligt) få bli en eftersändning på morgonen.
Jag håller Bills som favoriter att vinna Super Bowl i år, men att inleda borta mot Rams är tufft, så jag vågar mig inte på en resultatrek här, men tycker mig hittat en riktigt bra spaning.
Josh Allen är en av ligans absolut bästa QB:s. Det som gör honom unik är att han verkligen är definitionen av en ”dual threat”-QB. Förenklat kan man säga att oftast har du en QB som antingen är väldigt bra på att passa bollen (Tom Brady-typen) eller som är väldigt atletisk och bra på att springa med bollen (Lamar Jackson-typen). Grejen med Allen är att han är bland de bästa passarna i ligan, och att han också är en av de mest rörliga QB:s i ligan och definitivt kan straffa lag med sina löpningar också. Så han är väldigt svår att hitta en försvarstaktik mot för att hantera honom.
Förra säsongen så sprang Josh Allen 39 yards eller mer i 13 av 19 matcher (11 av 17 i grundserien, 2 av 2 i slutspelet), varav 8 av de 9 sista matcherna.
Nu möter man Rams som har Jalen Ramsey som är en av ligans bästa CB:s som kommer försöka hålla koll på Bills stjärn-WR Stefon Diggs. Tillsammans med Diggs är det Isaiah McKenzie och Gabriel Davis som utgör förstatrion av WR:s i Bills, och även om jag tror att Davis kommer ha en bra dag med flera passningsmottagningar, så kommer det faktum att Diggs markeras upp av Ramsey göra att Allen lite oftare kommer ha svårt att hitta passningsalternativ och då välja att springa med bollen istället.
Jag tycker att det finns goda möjligheter för Allen att springa med bollen uppemot 10 gånger, och åtminstone komma upp i runt 50 rushing yards.
Unibet erbjuder 1,88 på över 38,5 rushing yards för Allen, men bet365 är ännu generösare och ger 1,90 för över 35,5 rushing yards. Det är taget!
Rek 1: Josh Allen över 35,5 rushing yards @1,90
( bet365 ) 10/10.
I Rams tycker jag mig hittat ett spel med stort värde. Head Coach Sean McVay har genom sina år visat att han gärna jobbar hårt med en tydlig RB1. I år kommer det eventuellt vara lite av en delad uppgift för Cam Akers och Darrell Henderson, men det är ändå tydligt att Akers ses som RB1.
Akers missade stora delar av förra säsongen med skada, men kom tillbaka precis innan slutspelet. I slutspelet så spelade han alla 4 matcher på väg fram till titeln, och då fick han springa med bollen 17, 24, 13, 13 gånger.
Han kommer vara deras ’go to’-kille längs marken i år också, och jag tycker att linan vi bjuds på hos Unibet är mycket lockande.
Rek 2: Cam Akers över 10,5 rush attempts @1,89 ( Unibet ) 10/10
Rygga på egen risk, och lycka till!
Upp till 1500 kr spelkrediter
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller1000 kr gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller